De brief is ondertekend door universiteitshoogleraren Detlef Lohse, Bram Nauta en Albert van den Berg, zes andere hoogleraren en universitair hoofddocent Bettina Schwab. Begin oktober stuurden zij de brief naar het College van Promoties. Een reactie bleef volgens Lohse echter uit.
Dit terwijl de wijziging wel wordt doorgevoerd, zo kondigde de UT vorige week aan. Dat de UT de eerste universiteit is die het cum laude-predicaat voor promoties schrapt, deed veel stof opwaaien. Ook landelijke media doken erbovenop.
De briefschrijvers zijn het echter pertinent oneens met het besluit. Dat de erkenning verdwijnt voor ‘uitzonderlijke proefschriften’ noemen ze ‘funest voor de nationale en internationale reputatie van de UT, die zal worden gezien als een universiteit van middelmatigheid’.
De schrijvers, voor een meerderheid bestaande uit leden van de ‘Prizes and Awards Committee’ van de UT, wijzen ook op ‘desastreuze gevolgen voor excellente promovendi’. ‘Het sluit hen direct uit van de competitie voor nationale en internationale prijzen voor het beste proefschrift, en bezorgt hen een aanzienlijk nadeel op de nationale en internationale arbeidsmarkt voor beurzen, postdoc- en academische functies.’
Resumerend, schrijven ze: ‘Het afschaffen van het cum laude-predicaat schaadt zowel de toekomstkansen van promovendi als het prestige van de universiteit aanzienlijk. Een heroverweging van dit beleid zou alle betrokkenen ten goede komen.’