Forse kritiek op lerarenopleidingen

| Redactie

De universiteiten van Nijmegen, Leiden, Groningen en Eindhoven lopen de kans volgend jaar hun lerarenopleidingen kwijt te raken. Het is ze niet gelukt de verplichte samenwerking met andere universiteiten en hogescholen goed te regelen. Dat vindt de accrediteringscommissie voor de universitaire lerarenopleidingen, die afgelopen najaar is ingesteld door de vereniging van universiteiten (VSNU). De negatief beoordeelde universiteiten kregen enkele maanden geleden al te horen dat zij tot half mei de tijd hebben om orde op zaken te stellen. De lerarenopleidingen (ulo's) van de Universiteit van Utrecht en beide Amsterdamse universiteiten (UvA en VU) voldoen volgens de commissie wel aan alle eisen.

Convenant

Een jaar geleden werd in een convenant tussen minister Ritzen en de VSNU vastgelegd dat alleen Nijmegen, Leiden, Groningen, Utrecht en Amsterdam (UvA en VU) nog hun lerarenopleidingen mochten houden. Na een effectieve lobby werd Eindhoven op het laatste moment aan de lijst toegevoegd, speciaal voor de bèta-vakken. Wat de resterende ulo's in Tilburg, Rotterdam, Delft, Twente en Wageningen betreft: in een convenant werd geregeld dat zij een opleiding in stand konden houden in samenwerking met een van de `grote' universiteiten.

Volgens de accreditatiecommissie zijn de meeste opleidingen er niet in geslaagd de samenwerking van de grond te krijgen. Nijmegen heeft nog altijd geen regeling getroffen met Tilburg, Leiden niet met Delft en Rotterdam, en Groningen niet met Twente. Ook de voorgeschreven samenwerking met hogescholen komt niet erg op gang. Minister Ritzen wil in de toekomst alle lerarenopleidingen clusteren in een beprekt aantal regionale centra. Dat zou de uitwisseling van kennis ten goede komen.

Eindhoven

De Technische Universiteit Eindhoven (TUE) krijgt er extra van langs. Niet alleen is de universiteit in gebreke gebleven als het gaat om samenwerking met het hbo, ook aan de andere voorwaarden uit het convenant is niet voldaan. Zo heeft de universiteit nog steeds geen apart centrum voor de opleiding met een daaraan verbonden vakgroep onderwijskunde en vakdidactiek. Ook doet de TUE onvoldoende zijn best om het aantal eerstejaars te verhogen, één van de belangrijkste redenen om de, vaak zeer kleine, ulo's te reorganiseren.

De lerarenopleidingen moeten uiteindelijk plaats bieden aan achthonderd studenten. Die zullen de diverse vwo-vakken kunnen volgen in een alfa-, bèta- of gammacluster. De jaarlijkse instroom is bepaald op minimaal twintig studenten per cluster. De universiteiten krijgen jaarlijks maximaal 6,4 miljoen gulden voor hun lerarenopleidingen.

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.