Aantal bachelors gaat van twintig naar elf

| Redactie

De UT biedt vanaf 2013 nog elf in plaats van twintig bacheloropleidingen aan. Dat zijn technische geneeskunde, het nieuw te vormen University College en negen nieuwe bachelors. Een pilot moet al een jaar eerder starten. Binnen de brede studies kunnen studenten uit een of meerdere majors – hoofdstudies – kiezen. Een jaar bestaat uit vier vakken van elk 15 EC en verschillende deeltoetsen.

De negen nieuwe bachelors zijn: Business Administration, Biomedical Engineering, Communication, Design Engineering, Engineering Technology, ICT, Psychology, Public Administration en Science & Technology. Technische geneeskunde blijft in de huidige vorm bestaan, omdat het een specifiek karakter en beroepsperspectief heeft. Bovendien komt er een University College.

Alle nieuwe bachelors krijgen een of meer majors van 120 tot 150 EC plus in de eerste blokken brede vakken. De opleiding Science & Technology krijgt bijvoorbeeld de majors technische natuurkunde en scheikundige technologie. Bij Engineering Technology worden elektrotechniek (deels), civiele techniek en werktuigbouwkunde ondergebracht. Je kunt één major kiezen of blokken van twee hoofdstudies combineren. Verwacht wordt dat de uitval terugloopt omdat studenten met meer voorkennis kiezen en gemakkelijker naar een andere major kunnen overstappen als hun eerste keuze niet bevalt.

Een studiejaar kent straks zeer waarschijnlijk vier blokken van 15 EC met daarbinnen veel projectonderwijs. Ook zullen er meer deeltoetsen worden afgenomen. Het college van bestuur verwacht dat dit een hoger rendement geeft dan de huidige manier van tentamineren.

In 2012 wil het college starten met het University College en een pilot met (naar verwachting) Biomedical Engineering. De andere nieuwe studies beginnen in september 2013. De bestaande opleidingen worden voor de huidige studenten nog tot 2017 aangeboden.

Niet alle twintig bestaande bachelors worden voortgezet als major. Onderwijskunde is volgens collegevoorzitter Flierman te klein om een majorprogramma te worden. Onderzocht wordt nog of en hoe het bij psychologie kan worden ondergebracht. Hoe de opleidingen gezondheidswetenschappen, bedrijfsinformatietechnologie, technische bedrijfskunde en technische wiskunde worden ingepast, is nog onzeker. Gedacht wordt aan een constructie waarbij het majors worden die instroom krijgen vanuit verschillende bachelors. GZW kan bijvoorbeeld deels bij Biomedical Engineering worden ondergebracht en voor een ander deel bij Public of Business Administration. Zo moet ook voor de andere studies nog een logische plek worden gezocht. Flierman zegt stellig dat die plek wordt gevonden.

Met de hervormingen in het onderwijs springt het college van bestuur in op de aanbevelingen van de commissie-Veerman, het dalende marktaandeel en de bezuinigingen op het hoger onderwijs. Op de UT-onderwijsdag van 8 april worden deze plannen uitgebreider gepresenteerd.

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.