Spreiding
Bij mij wel. Alleen in Den Haag schijnen ze er meer moeite mee te hebben. Misschien ben ik wel vreselijk naïef hoor, maar als ik iemand voor de Tweede Kamer kies, dan verwacht ik dat zo iemand daar de daaropvolgende vier jaar meedenkt over belangrijke kwesties, datti het debat aangaat met collega kamerleden, met het kabinet en met de kiezer - een inhoudelijk debat dan welteverstaan, datti een standpunt bepaalt en daarachter gaat staan. En zo gaat het soms ook wel. Maar helaas, elke keer wanneer er verkiezingen op komst zijn, voor wat voor lagere overheid dan ook, slaat de hele boel weer drie maanden volledig op tilt. Kamerleden met verkiezingen voor de deur gedragen zich als mestvarkens rond voedertijd. Ze schreeuwen en zijn met moeite in hun hok te houden. Eigenlijk al vanaf de watersnood is ieder debat tussen Tweede Kamerleden zwaar vervuild geweest met campagneleuzen. En pas als de wonden van de laatste verkiezingen zijn gelikt, kan de eigenlijke taak weer worden aangevat.
Keer op keer blijken onze volksvertegenwoordigers er niet tegen bestand dat zoveel kiezers tegelijk hun stem mogen laten horen. En dus zou het bevorderlijk zijn voor de politieke stabiliteit wanneer we het electoraat zouden versnipperen. Verkiezingsspreiding. De ene week verkiezingen in Delfshaven, de volgende week in Delfzijl. Iedere week een ander dorp. Desnoods een andere wijk. Als er maar nooit zoveel kiezers tegelijk naar de stembus gaan dat er meer dan één zetel van bips kan veranderen. Alleen zo zullen Kamerleden niet meer worden afgeleid.
Zijn de staatkundige voordelen nog niet overtuigend genoeg? Okee, dan noem ik nog een aantal andere argumenten. Spreiding van verkiezingen betekent dat dezelfde posters en dezelfde stemautomaten kunnen rouleren door het land. Dat is goed voor het milieu en scheelt de schatkist handen vol geld. Aangezien geen enkel ander land het zo doet, komt het voor Bolkestein-aanhangers ook mooi tegemoet aan de wens 'eigen volk eerst'. En wiskundigen zullen bijzonder gecharmeerd zijn van deze meer-trap-methode die in zijn limiet tot continuïteit leidt.