Voor het eerst minder studieschuld in Nederland

De totale Nederlandse studieschuld is met 800 miljoen euro gedaald naar 28 miljard euro, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor het derde jaar op rij zijn er minder mensen met een studieschuld.

In 2015 schafte het toenmalige kabinet de basisbeurs voor nieuwe studenten af. Mede daardoor begonnen de totale studieschulden in Nederland harder te stijgen. Nu is de basisbeurs weer terug en dat heeft effect: minder studenten hebben een studieschuld.

Het aantal studenten met een studieschuld neemt niet alleen af doordat de basisbeurs opnieuw is ingevoerd, maar ook doordat er gewoon minder studenten zijn. Universiteiten, hogescholen en mbo-instellingen beginnen de krimp te voelen. Het totale aantal oud-studenten met een schuld neemt nog wél toe, maar de piek lijkt bereikt.

Studenten konden lang niet allemaal volop van de basisbeurs profiteren toen die terugkeerde, want je kreeg hem niet voor de jaren die je al gestudeerd had. Voor mbo’ers, ook in de cijfers, bleef de beurs overigens wel bestaan.

De totale schuld, van de huidige studenten plus de oud-studenten, is nu met 800 miljoen euro gedaald naar 28 miljard euro, meldt statistiekbureau CBS.

De hoogste schuld zit bij mensen tussen de 25 en 30 jaar oud. Die zijn net afgestudeerd en hebben nog weinig gelegenheid gehad om af te lossen. De meesten van deze groep hebben een schuld rond de 18 duizend euro. Het gemiddelde is 25,4 duizend euro, maar dat komt doordat een kleinere groep veel meer leent.

Het aantal extreem hoge studieschulden neemt toe: er zijn in Nederland 195 duizend mensen met een studieschuld tussen de 30 en 50 duizend euro. Nog eens 145 duizend mensen zitten daarboven. Dat is 22 procent; een verdubbeling sinds 2017.

Overigens gaat de rente op studieschulden stijgen, bleek vorige week uit de rentestanden. DUO moet het nieuwe tarief nog officieel bekendmaken.

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.