Kritiek op komst Schoof bij OAJ zwelt aan

| Rense Kuipers

Meerdere actiegroepen eisen via een open brief een andere spreker bij de opening van het academisch jaar van de UT op 1 september. Ze zijn het niet eens met de komst van Dick Schoof, die volgens de actievoerders medeverantwoordelijk is voor de ‘grootste aanval op het Nederlandse hoger onderwijs deze eeuw’.

Photo by: martijn beekman

De UT nodigde de demissionair minister-president uit om te spreken bij de gezamenlijke opening van het academisch jaar met hogeschool Saxion in het Wilminktheater. Dat de keuze viel op deze spreker is tegen het zere been van actiegroeperingen Twente for Protest, Enschede Students for Palestine, Enschede Student Movement en de ‘Climate Crisis Coalition’.

Sterke bewoordingen

In een open brief, gericht aan het college van bestuur van de UT, spreken ze hun bezwaren uit tegen de komst van Schoof. De actiegroeperingen noemen Schoof in één adem met de bezuinigingen op het Nederlands hoger onderwijs, waarvan de gevolgen ook al op de UT worden gevoeld via reorganisaties.

De actiegroepen gebruiken sterke bewoordingen over Schoof en zijn demissionaire kabinet, als het gaat om ‘extreemrechtse retoriek en structurele desinformatie over klimaat, migratie en sociale ongelijkheid’. Bovendien veroordelen de actiegroeperingen de rol van Schoof en zijn regering in de genocide in Gaza. Samenvattend: ‘Demissionair president Dick Schoof heeft een slechte reputatie als het gaat om de waarden waar de gemeenschap van de Universiteit Twente voor staat. Hij zal vrijwel zeker geen rol spelen in de toekomstige regering. Waarom zou je een man uit het verleden uitnodigen voor een evenement over de toekomst?’

Nog geen reactie

De actievoerders hebben nog geen reactie gekregen van het college van bestuur van de UT, laat CvB-woordvoerder Laurens van der Velde desgevraagd weten. Die reactie komt er als de collegeleden terug zijn van hun zomervakanties.

In de tussentijd broeden de actiegroeperingen wel op acties om hun ongenoegen te uiten, mocht Schoof gewoon als spreker verschijnen tijdens de OAJ op 1 september. Zo zijn er ideeën om weg te lopen of om te draaien wanneer de speech van de demissionair minister-president begint. Ook zijn er ideeën om een alternatieve lezing buiten het Wilminktheater te houden. Of zulke ideeën volledig tot wasdom komen, blijft voorlopig afwachten.

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.