Verliefdheid, een mysterie

| Redactie

In de derde en laatste Studium Generale lezing over 'het raadsel der liefde' draaide het dinsdagavond allemaal om verliefdheid. Met de aloude kraker 'Peter' van Sweet Sixteen werd het thema ingeluid, waarna Ad Vingerhoets van de Universiteit van Tilburg het publiek inwijdde in het mysterie van de verliefdheid. Want dat is het. Ondanks alle onderzoeken die zijn uitgevoerd, is nog lang niet alles be

In de derde en laatste Studium Generale lezing over 'het raadsel der liefde' draaide het dinsdagavond allemaal om verliefdheid. Met de aloude kraker 'Peter' van Sweet Sixteen werd het thema ingeluid, waarna Ad Vingerhoets van de Universiteit van Tilburg het publiek inwijdde in het mysterie van de verliefdheid. Want dat is het. Ondanks alle onderzoeken die zijn uitgevoerd, is nog lang niet alles bekend over het fenomeen.

Wat weten de geleerden er dan wel van? Verliefdheid is 'een sterk affectief geladen tendens tot toenadering naar een welbepaalde persoon', aldus Vingerhoets. 'Dit uit zich in de bekende vlinders in de buik, slapeloosheid, concentratieproblemen en gebrek aan eetlust.' Niet allemaal rozengeur en maneschijn dus.

Wat doet verliefdheid met iemand? In elk geval 'rare dingen met je lichaam'. Uit onderzoek blijkt dat bepaalde gebieden in de hersenen worden geactiveerd en ook gieren de hormonen en neurotransmitters door je lichaam. Zoals dopamine, noradrenaline en phenylethylamine, een stof die ook in chocola zit. Lekker dus. Het resultaat is een gevoel van euforie en uitgelatenheid. Een soort gekte. Vingerhoets vroeg zich af of het niet raadzaam is verliefde politici tijdelijk hun belissingsbevoegdheid te ontnemen.

Ook aanrakingen, strelen en een fijne massage doen wonderen. Voor het waarnemen daarvan blijken we speciale zenuwen te hebben. Dit zou kunnen duiden op het bestaan van een soort 'gevoelsorgaan'. Het belang ervan is nog onderwerp van onderzoek. De wederom volle zaal was onder de indruk.

Mariska Viester


Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.