'OV-functie' op chipkaart levert de meeste vragen op

| Redactie

Hans Punt, hoofd van de Centrale Studentenadministratie (CSA), is 'verschrikkelijk druk' op de helpdesk van de chipkaart in de Vrijhof, maar minstens even tevreden over de eerste ervaringen. 'Veruit de meeste vragen gaan over de OV-functie', zegt Punt. Vanwege de uitgifte van de chipkaart moest de keuze voor de weekend- of weekvariant naar voren worden geschoven, van 1 november naar augustus. Punt

Hans Punt, hoofd van de Centrale Studentenadministratie (CSA), is 'verschrikkelijk druk' op de helpdesk van de chipkaart in de Vrijhof, maar minstens even tevreden over de eerste ervaringen. 'Veruit de meeste vragen gaan over de OV-functie', zegt Punt.

Vanwege de uitgifte van de chipkaart moest de keuze voor de weekend- of weekvariant naar voren worden geschoven, van 1 november naar augustus. Punt: 'Sommige studenten hebben wegens vakantie geen gelegenheid gehad het formulier op tijd in te vullen. Ook bij de Informatie Beheer Groep (IBG) is de invoer niet geheel naar wens verlopen. We krijgen daarom veel vragen over de mogelijkheid om te switchen.'

De studenten die nu nog met deze vraag bij de Helpdesk komen, komen voor niets. CSA kan de kaarten niet meer omzetten want vorige week is de deadline verstreken. Wie op grond van de vervroegde switch-regeling nog wil veranderen, zal moeten wachten tot 1 november wanneer de nieuwe OV-kaarten worden uitgereikt. Wie goede andere redenen tot omschakeling heeft (een verhuizing of een ingrijpende roosterwijziging) kan via de IBG de gangbare 'papieren' procedure doorlopen.

Punt denkt dat sommige studenten de veranderingsprocedures bureaucratisch vinden. Zo moest de student voor de switch van de OV-functie een legitimatiebewijs meenemen. De procedure is streng waardoor de omschakeling enige tijd in beslag neemt. 'Maar de rechten en plichten van de papieren OV-kaart moeten exact overeenstemmen met die van de chipkaart. We moeten hier wel zorgvuldig mee zijn. De OV-kaart wordt feitelijk maar één keer per jaar uitgereikt.'

CSA zal bij verlies of diefstal dan ook niet kunnen rondstrooien met nieuwe chipkaarten, terwijl dit technisch gemakkelijk mogelijk is. Bij diefstal kan CSA niet zelf een kaart afgeven. Dat zal centraal gebeuren waarbij in geval van diefstal zelfs een proces verbaal van de politie overlegd moet worden. Punt: 'Dat lijkt misschien allemaal bureaucratisch, maar je moet bedenken dat de chipkaart in geen enkel opzicht te vergelijken is met de oude collegekaart omdat deze kaart veel meer faciliteiten biedt.'

Bij defecten kan CSA wèl vrij gemakkelijk de kaart vernieuwen (wel een legitimatie meebrengen!). Dit is ook nodig omdat volgend jaar alle functies met een en dezelfde chipkaart zullen worden uitgevoerd. Wie dan een defect heeft, is in één klap afgesneden van diverse faciliteiten.

Bij de UT-studenten blijkt grote belangstelling voor de scope-functie van de chipkaart. Veel studenten willen in aanmerking komen voor een scope-contract met PTT Telecom. Ze hebben het aanvraagformulier reeds ingevuld maar zullen volgens Punt tot ongeveer 1 november moeten wachten alvorens de scope-functie aktief wordt.

Het scope-nummer in combinatie met de persoonlijke scope-code is een vorm van identificatie en verrekening waardoor je onder andere kunt bellen in binnen- en buitenland tegen voordelige Nederlandse tarieven. Ook kan de telefoonbeurs op de chipkaart opgewaardeerd worden met geld: in een speciaal kaarttelefoontoestel van PTT Telecom op het UT-terrein of, in de loop van 1996, bij de bekende telefoontoestellen door heel Nederland. Door de chipkaart in de kaarttelefoon te stoppen en het scopenummer in te toetsen is de kaart klaar tot opwaarderen. Het bedrag wordt verrekend met de scope-rekening.

Door de goede voorbereiding van de projektgroep zijn er in de eerste weken van de operatie chipkaart eigenlijk geen calamiteiten te melden, aldus Punt. De informatiezuilen zullen 'uiterlijk 31 augustus' zijn geïnstalleerd. Sommige studenten hebben nog wel vragen over de status van de campuskaart en willen deze functie alsnog toevoegen. Ook dat gaat niet meer; wel kan natuurlijk een 'papieren' campuskaart worden aangevraagd. Een kleine groep studenten heeft vragen over de tweede opleiding die ze wel volgen, maar dieniet op de chipkaart vermeld staat.

Egbert van Hattem


Een UT-studente krijgt de nieuwe kaart uitgereikt

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.