Opnieuw stemmen
Het college van bestuur van de de Utrechts universiteit meent nog openingen te zien om de cursusduur van de bèta-studies verlengd te krijgen tot vijf jaar. Het college heeft de bèta-faculteiten verzocht informatie te verzamelen over de arbeidsmarktmogelijkheden van de afgestudeerden. Hiermee wil men het pleidooi voor een vijfde studiejaar onderbouwen. Tevens wil de universiteit de steun van het bedrijfsleven proberen te krijgen voor dit plan en de faculteiten aanzetten een hoger studierendement na te streven.
Verder in het U-blad een kort interview met de Utrechtse hoogleraar psychiatrie dr. R. Kahn. Na zijn optreden in Paul Witteman's 'Opgenomen in Oegstgeest' werd hij overstroomd met reacties. Datzelfde overkwam ook de VARA en de Stichting Korrelatie. Met name zijn bewering in het VARA-programma dat met pillen en electroshocks zo'n tachtig tot negentig procent van de mensen met angst- en depressiviteitsklachten praktisch klachtenvrij zou kunnen zijn, maakte veel reacties los. Kahn en zijn medewerkers proberen de telefoontjes netjes af te handelen. Indien gewenst wil men de bellers van een second opinion voorzien en vervolgens eventueel behandelen. Daartoe voelt de hoogleraar zich 'moreel verplicht'.
Koffieleuten
De secretaris van het bureau van de Rijksuniversiteit Leiden is van plan twee vliegen in één klap te slaan door de kantine van het gebouw waar het bureau gehuisvest is alleen nog maar van twaalf tot twee open te stellen. Zo wordt er bespaard op de kosten van de kantine en tegelijkertijd zal de arbeidsproduktiviteit van de medewerkers van het bureau omhoog gaan. Er gaat teveel tijd zitten in koffiedrinken, vindt de secretaris. De dienstcommissie van het bureau beraadt zich nog op een standpunt. Het gebruik van koffiezetapparaten op de werkplek is in het vervolg wel toegestaan. (Mare)
In Mare ook een artikel over de groeiende groep studenten die zich 'er niets van aantrekt dat thuis blijven wonen binnen de Leidse grachtengordel 'not done' is'. Zij maken de pragmatische keuze om niet op kamers te gaan wonen. De thuiswonende studenten die aan het woord komen vinden die situatie vooral comfortabel en makkelijk. Ze hebben een goede verstandhouding met hun ouders en vinden dat ze genoeg privacy hebben in hetouderlijk huis.
U-raad VU
Het bestuur van de vereniging voor christelijk wetenschappelijk onderwijs, het hoogste bestuursorgaan van de Vrije Universiteit, heeft een nieuw voorstel gelanceerd voor de samenstelling van de universiteitsraad, zo meldt Ad Valvas. De voorstellen die eerder werden gedaan door het college van het bestuur en de universiteitsraad zelf zijn daarmee door het bestuur verworpen. In het nieuwe voorstel wordt het aantal leden van de universiteitsraad teruggebracht van negenentwintig naar twintig. Hiervan worden er acht bezet door het wetenschappelijk personeel terwijl de studenten, het ondersteunend en beheerspersoneel en de vereniging allen vier zetels krijgen.
Vorig jaar werd de discussie over de samenstelling van de raad in gang gezet door het college van bestuur van de VU dat - om reden van efficintie en kostenbesparing - het aantal zetels in de raad wilde verkleinen tot vijftien. De universiteitsraad wees deze plannen na langdurige debatten unaniem af en kwam met een tegenvoorstel waarbij iedere geleding één zetel zou inleveren. In de komende weken zal blijken of college en raad zich in het compromisvoorstel kunnen vinden.
In het personeelskatern van Ad Valvas lezen we dat zowel de ondernemingsraad als de commissie personeelszaken van de universiteitsraad van de VU zich hebben uitgesproken tegen het plan promovendi een beurs te geven in plaats van een salaris. Het plan voor beurspromovendi werd 'vooral een bezuiniging en geen verbetering' genoemd en men vroeg zich af in wiens belang dit beurzenstelsel zou zijn. Tegenover een discussie over het functioneren van het aio-stelsel staat de ondernemingsraad wel positief.
De VU gaat haar wachtgelders scherper in de gaten houden. In gesprekken met de voormalige werknemers komen onder andere de inspanningen voor het vinden van een andere baan en het opgeven van neveninkomsten aan de orde. In een aantal gevallen heeft dit inmiddels geleid tot het stopzetten van de uitkering. De sanctiemogelijkheden die de wet biedt worden stringenter toegepast, verklaart een medewerker personeelszaken van de VU.
Relaties
De traditionele zomerspecial van Univers, het weekblad van de Katholieke Universiteit Brabant, is dit jaar gewijd aan het thema 'relaties'. Aan de orde komen de studenten en hun relaties, relaties tussen studenten en docenten, de 'omgekeerde' generatiekloof, relatiegeschenken en de relatie van bisschop Ernst tot God. Studenten blijken trouw, monogaam, romantisch en knuffelig te zijn. Negen kroegfilosofieën over studenten en relaties zijn aan de waarheid getoetst en blijken over het algemeen geen stand te houden. Bijvoorbeeld het idee dat veel studenten uitgaan met het doel een sekspartner te ontmoeten en dat ze vreemdgaan geen probleem vinden. Verder komen we uit de zomerspecial te weten dat ouders zich tegenwoordig willen distanciëren van hun kinderen, in plaats van andersom. Degeneratiekloof lijkt te zijn verdwenen, maar waar vroeger de puber zich afzette tegen zijn ouders zijn de rollen nu omgedraaid.