'Is er nog iets leuks, daar, toevallig, soms?'

| Redactie

Sinds eind jaren tachtig is het ik-tijdperk voorbij. De statusbaan, veel geld en grote luxe, het hoeft wat de jeugd betreft niet meer. Individualisme, bezinning en andere mensen ontmoeten, dat is tegenwoordig cool. De jij- en-ik-wereld van zes vwo'ers door de bril van trendwatcher Maarten Kleijne, directeur van marktonderzoeksbureau SARV-International.

'Soms gaat de evolutie best snel. Let je als marketeer of voorlichter even niet op, dan maakt de jongerencultuur een quantumsprong. Net gewend aan de disco's, alto's pluizen, blockheads, stuudjes, matjes, kakkers én juppen, blijkt de peergroup eigenlijk helemaal niet meer zo belangrijk. Alleen de gabbers kennen duidelijke groepscodes. Maar dat zijn vaak de losers van de moderne tijd. Die gaan ergens in Enschede op een parkeerplaats zielig met auto's crossen.

'De meeste andere jongeren vinden zichzelf redelijk perfect. Van buiten én van binnen. Ze dragen een diepere waarheid in zich, die niet stuk kan. Daarom hebben ze geen groep nodig die hun identiteit bevestigd. En daarom zijn andere mensen - uit welke groep dan ook - altijd interessant. Mits je er leuk mee kunt babbelen. Iemand hoeft helemaal niet mooi, jong of intelligent te zijn. Liever een beetje lelijk zelfs. Als 'ie maar wat te vertellen heeft, als er maar wat mee te beleven valt.

'En waar kom je toffe types tegen? Niet op een blitse campus. Het is best wel een beetje dom om daar met z'n allen te gaan zitten. Toffe types ontmoet je in een rokerige bruine kroeg in de stad.

'Wil je als universiteit een beetje geloofwaardig overkomen dan moet je dus niet communiceren dat in Twente alles zo fantastisch is. Dat je de campus alleen maar af hoeft om je ouders te bezoeken. Persoonlijke verhalen, een beetje weird, dat is lachen. Laat een grappige student vertellen dat de locale grieten elke vrijdagavond in de campuskroeg zitten om een jongen op te pikken. Maar dat hij zelf liever een beetje in de stad rondhangt.'

Studeren?

'Het is een wijdverbreid misverstand dat jongeren gaan studeren omdat ze graag kennis willen verwerven of hun toekomst veilig te stellen. Wat je nu leert is over een paar jaar alweer achterhaald. Dat de hunnies bedacht hebben dat je een papiertje moet halen. Tja... De jeugd gaat gewoon naar college omdat ze er vrienden ontmoeten en omdat sommige leraren af en toe best wel gave dingen zeggen.

'Of omdat ze effe iets nuttigs willen leren waar ze vervolgens op de markt mee kunnen spelen. De veiligheid en de zekerheid van een vaste baan stelt toch niks meer voor. Dus waarom zou je dan niet zelf leuk wat gaan klooien. Lachen man. Ach, en ga je een keer failliet dan is dat ook niet erg. Maak je dat ook eens mee. Jongeren zien de samenleving als één groot spel. In de voorlichting moet je daar op inspelen. Laten zien dat de UT het wereldrecord nieuwe onderneminkjes opstarten heeft.

'Internet is ook zo'n grote vergissing? De hunnies denken nog steeds dat de wereld er door gaat veranderen. Jongeren vinden het meer iets voor bejaarden, voor vijfentwintigplussers dus. Je gaat toch niet minuten wachten voordat er een site op je scherm verschijnt. Pak een boek. Dat gaat veel sneller joh. Bovendien is het meeste spul op het web shit. Ja, soms kun je het gebruiken. Om informatie te vinden voor een werkstuk. Of om met vrienden en vriendinnen te mailen.'

Tijdnood

'De jeugd heeft vooral tijdgebrek. Ze willen binnen een seconde weten ofhet soms ergens over gaat. Of er wat te lachen valt. Ze gaan ook niet lang en diep zitten nadenken over hun studiekeuze: welke universiteit geeft het beste onderwijs? Mijn ouders zeggen dit. De decaan dat. En mijn broer kan het weten want die heeft er gestudeerd. Wat maakt het uit? Op universiteiten is alles toch wel goed geregeld. Daarom kan één of ander lullig detail de doorslag geven. Notebooks bijvoorbeeld. Best handig als je die nog niet hebt. En is de koffie nog een beetje te drinken? Geur wordt ook steeds belangrijker: hebben die nerds in Twente nog een beetje lekkere deodorant op? Of stinken ze naar frituurvet en puber zweetlucht? Major Minor? Tuurlijk. Leuke bijvakjes zijn altijd welkom. Maar Amerika is geen geweldig land ofzo. Waarom moet je dan zonodig Engelse termen gaan gebruiken.

'Curiositeit. Echtheid. Leuteren. Kroegen. Daar draait het om. Jongeren vragen zich nog maar één ding af: 'Is er nog iets leuks, daar, toevallig, soms?'

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.