De technische universiteiten zijn bezig met een inhaalslag op het gebied van milieu-onderwijs. Dat blijkt onder meer uit de nominaties voor de Milieuprijs Hoger Onderwijs.
'De technische universiteiten zijn verder met het integreren van milieuvakken in hun opleiding dan andere universiteiten.' Dat zegt Hans Alders, de juryvoorzitter van de Milieuprijs Hoger Onderwijs. Van de dertien universiteiten zijn alleen Delft, Eindhoven, Twente en Wageningen genomineerd. Aan de prijs is een geldbedrag van een ton verbonden. De uitreiking vindt eind april plaats.
Ook het Landelijk Hogeschool- en Universitair Milieuplatform (Lhump) vindt dat de tu's het meest opschieten met de 'vergroening' van hun onderwijs. Bijna alle universiteiten zegden een aantal jaren geleden toe de aandacht voor het milieu en voor 'duurzaamheid' in hun opleidingen te vergroten. Maar de technische universiteiten maken daar tot nu toe het meeste werk van.
De tu's hebben het in één opzicht makkelijker, zegt een woordvoerder van het Lhump. 'Ze worden door regelgeving, bijvoorbeeld in de bouw, bijna gedwongen meer aandacht aan het milieu te besteden.' Bij faculteiten die een minder directe band met de beroepspraktijk hebben, ontbreekt die dwang.
Toch is de voorsprong van de technische universiteiten opmerkelijk. Tien jaar geleden stonden ze nog bloot aan forse kritiek. Aan algemene universiteiten schoten de nieuwe milieu-opleidingen als paddestoelen uit de grond, maar de tu's leken de boot te missen. Inmiddels gaat de discussie echter niet zozeer over het opleiden van milieuspecialisten, maar over milieu-onderwijs voor álle studenten. En daar blijken de tu's dus beter te scoren.
In Eindhoven lijkt de 'vergroening' van het onderwijs het verst gevorderd. Sinds 1994 werkt deze universiteit aan het verplicht stellen van milieuvakken binnen alle curricula. Op termijn willen de Eindhovenaren milieuvraagstukken zelfs een plaats geven binnen alle vakken die zich ervoor lenen. Dat gaat ver omdat veel docenten hiervoor naar een cursus moeten. Verder krijgen afgestudeerden aan de TU Eindhoven een milieucertificaat als ze zich met duurzaamheidsproblemen hebben beziggehouden.
Voor vergelijkbare plannen heeft de TU Delft anderhalf miljoen gulden vrijgemaakt. Prof.dr.ir. J.L.A. Jansen, voorzitter van de Commissie Duurzame Ontwikkeling, streeft ernaar ook in Delft binnen ieder vak milieu-elementen in te brengen. Ook Twente heeft plannen in dezelfde richting, al zijn deze nog minder concreet.