Hoe kom je nu op nieuwe gedachten? Je bent heel hard over iets aan het denken, je komt voor een drempel en dan... moet je het even durven laten liggen. Een uur, een dag, een weekend, een jaar. En opeens zie je de oplossing. Maar het gekke is dat dat soms ook onder druk gebeurt. 'Wees creatief' geldt als een tegenstrijdigheid, maar toch is het zo dat je soms onder druk van de omstandigheden tot nieuwe oplossingen komt. Meestal moet je daarvoor een vaste opvatting los laten. 'Bedenk een list vóór half een' en hup, daar ga je dan.
Wij worden het meest gehinderd door wat wij al weten en vooral vinden. Echt objectief en niet vooringenomen oordelen is de grote kunst. Gisteren hoorde ik een lid van een College van Bestuur van een andere universiteit met veel verve verkondigen dat een regeling voor sabbatical leave zeker niet 'gratis' moest zijn, want anders zou de universiteit leegstromen en zou het een chaos worden. Wij hebben nu zo'n tien jaar ervaringen met een 'gratis' regeling; het gebruik neemt toe, maar is nog steeds beperkt. Misschien moeten wij, curieus genoeg, de eigen bijdrage van de medewerker iets verhogen (bijvoorbeeld in de vorm van een paar ADV dagen) om het gebruik te stimuleren! Het is dus mogelijk dat die andere universiteit een goede oplossing kiest op basis van een verkeerde premisse! Het leven blijft een paradox.
Fris van de Lever is een rubriek waarin iedereen van de UT, op uitnodiging van de vorige schrijver, zijn mening over allerhande zaken te berde kan brengen. Vandaag aflevering 10 met Peter Horsch, hoofd P&O. Volgende week is het woord aan Klaas Keizer.