'Jihad krijgt in media onterecht negatieve betekenis'

| Redactie

UT Muslims, de vereniging van islamitische studenten aan de Universiteit Twente, organiseerde donderdagavond twee lezingen, een van de Egyptenaar Fadel Soleyman en een van de Nederlander Nourdeen Wildeman. Hoofddoel van de bijeenkomst was het weerleggen van misverstanden over de islam. In de pauze kregen gasten de mogelijkheid te genieten van een buffet met Arabisch en westers eten.

Bij ontvangst werd koffie en thee geschonken. Naast de Hollandse chocoladekoekjes lagen zelfgemaakte lekkernijen uit de Libanese keuken. Het publiek was net zo divers als het voedsel: allerlei culturen waren vertegenwoordigd. Sommige bezoekers kwamen naar Spiegel 5 om de religie van hun islamitische collega’s of vrienden beter te leren kennen.

UT-onderzoeker Ahmad Al Hanbali (geboren in Libanon) opende de bijeenkomst. Na een korte introductie kondigde hij de eerste spreker aan: Fadel Soleyman, in de westerse wereld bekend onder de naam Soliman. De Egyptische spreker geeft wereldwijd lezingen voor de Bridges Foundation, een organisatie die misvattingen over de islam uit de weg wil ruimen. Het onderwerp waarover hij kwam spreken was Jihad. Een woord dat in de Nederlandse media vaak een negatieve betekenis krijgt. Onterecht, volgens Soleyman. Met veel passie, humor en vergelijkingen gaf hij aan dat ‘justice’, rechtvaardigheid, de grondslag van de islam is. 'De Jihad', zei Soleyman, 'is de strijd voor gerechtigheid'. 'Zwakke en onschuldige mensen moeten beschermd worden. Dat wil onder andere zeggen dat Allah juist oproept te strijden tegen het terrorisme.'

Na de eerste lezing werd een buffet geopend met eten uit de Arabische en westerse keuken. Om mannen en vrouwen de mogelijkheid te geven om te bidden waren extra ruimtes ingericht. Na de uitgebreide pauze volgde de tweede lezing. Nourdeen Wildeman, een Nederlander die zich tot de islam heeft bekeerd, sprak over relaties met niet-moslims. Volgens Wildeman is het een misverstand dat moslims geen goede banden kunnen of mogen onderhouden met niet-moslims. Integendeel, zo betuigde hij. 'De Koran schrijft juist voor dat deze contacten zich zouden moeten kenmerken door goedheid, rechtvaardigheid en respect. Daar zouden moslims zich voor moeten inspannen.'

Eymeke Lobbezoo

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.