Al voordat de nachtploeg van D.A.V. Kronos de eerste herstart in Ulft bereikte, was de koppositie al een feit. Die stond Kronos niet meer af in deze redelijk vlekkeloos verlopen 54e editie van de Batavierenrace. Het verschil op de naaste belagers liep met de twee slotetappes naar de campus nog te gaan op tot tientallen minuten.
Driemaal winst
Opnieuw een eclatant batasucces voor Kronos, dat de afgelopen jaren de podiumplaatsen aaneenreeg. Het is daarmee de derde keer in vijf jaar tijd dat Kronos de beker in eigen huis houdt. ‘Supervet’, reageerde slotloopster Maite van Wezel. ‘Al was het voor mezelf net echt verschrikkelijk, ik ging veel te hard van start na een periode blessureleed. Als commissie hadden we als doel om voor de winst te gaan. We verkenden zelfs de slotetappe bijvoorbeeld. Maar of het ook lukt, dat weet je nooit.’
De verklaring voor het jarenlange succes? Het ontbreken van een UT/Saxionteam bleek voor Kronos juist voordelig om een zo sterk mogelijke selectie op de been te krijgen, zegt Van Wezel. ‘Maar bovenal: iedereen is heel loyaal naar Kronos. Ook supersnelle lopers die al eventjes zijn afgestudeerd.’
Onzekerheid
In de universiteitscompetitie was het veel spannender. Het universiteitsteam van Wageningen liep bijna de hele dag aan kop, zij het op de voet gevolgd door de teams uit Delft en Groningen. Met alleen de laatste etappes van de Oude Markt naar de campus voor de boeg, waren de onderlinge verschillen slechts enkele minuten.
De onzekerheid werd er zaterdagavond bij die laatste etappes niet minder op. Terwijl er nog protesten voor uitslagen eerder op de dag in behandeling waren en twee uitslagen nog niet verwerkt waren, kwamen de Groningse en Delftse dames vlak achter elkaar binnen, op enkele minuten gevolgd door Wageningen.
Slotloopsters Femke Yska (Groningen) en Suze de Vries (Delft) tastten vlak na hun finish nog in het duister. ‘Het is ontzettend spannend, ik durf het echt niet te zeggen’, zegt Yska. ‘Maar dat laatste stuk hier op de atletiekbaan, holy shit wat gaaf’, vult De Vries aan. ‘Wij trainden toevallig vroeger altijd samen. Nu voelde het alsof we elkaar naar een snelle tijd pushten.’



Slotlopers van Delft (259), Groningen (253) en Wageningen (255).
Papieren exercitie
Toen even later de mannen eveneens met minieme verschillen de finishlijn passeerden, werd het er niet duidelijker op. Wageningse slotloper Mees Schneider was blij met zijn race, al moest hij zo’n twee minuten toegeven op zijn naaste concurrenten. ‘We stonden bijna de hele dag al aan kop, maar de verschillen zijn nooit groot geweest. ‘Don’t juich too early’, zei onze teamcaptain al voor ik vertrok. Ik weet oprecht niet of dit genoeg is.’
Zo mondde de strijd in het universiteitsklassement uit tot een urenlange papieren exercitie na afloop van de race. Dat vanwege de minieme onderlinge verschillen, twee ongeregistreerde etappes en protesten die het verdict lang uitstelden. Het Delftse team trok uiteindelijk aan het langste eind.
De uitslag van deze 54e Batavierenrace is op het moment van schrijven nog officieus. Teams kunnen tot woensdag protest indienen bij het wedstrijdsecretariaat.