Het Engelstalig onderwijs in Nederland trekt veel buitenlandse studenten. Maar er kleeft een nadeel aan het Engels als voertaal, meent Van den Eijnden. ,,Buitenlandse studenten staan aan de rand van de samenleving, omdat ze niets doen in het Nederlands. Het is een treinrit in een geblindeerde coupé. Buitenlandse studenten razen door een leeg landschap. Dan stap je niet voor langere tijd uit.''
Er komen meer buitenlandse studenten hierheen dan er Nederlandse studenten naar het buitenland gaan. Dat kost de Nederlandse schatkist ruim honderd miljoen euro per jaar. Diverse partijen in de Tweede Kamer stellen dat aan kaak.
Ondanks de kosten blijft Nuffic internationalisering belangrijk vinden. Goede buitenlandse studenten zijn alleen al goed voor de universiteiten en hogescholen waar ze studeren, zegt de woordvoerder: ,,Ze leveren met hun inbreng in het onderwijs een bijdrage aan de kenniseconomie.''
Staatssecretaris Zijlstra schrijft binnenkort een brief aan de Tweede Kamer met een visie op internationalisering in het hoger onderwijs.
HOP