Studentenprotest bij Maagdenhuis

| Redactie

Een paar honderd politicologiestudenten hebben vanmiddag bij het Maagdenhuis in Amsterdam geprotesteerd. Ze zijn bang dat de werkcolleges worden afgeschaft vanwege bezuinigingen op hun faculteit.

Op het Spui deelden studenten vanmiddag diploma’s uit – “die zijn straks toch niks meer waard” - en deelde de ‘onderwijspolitie’ boetes uit. Rond half een probeerden de studenten ook het Maagdenhuis binnen te komen, maar ze werden tegengehouden door twee beveiligers.

De faculteit maatschappij- en gedragswetenschappen moet 2,9 miljoen euro bezuinigen. Volgens studenten worden daarom met ingang van volgend semester de werkgroepen afgeschaft.

Drie studenten plaatsten gisteren een oproep om op ludieke wijze te protesteren tegen de plannen: “Naar onze mening gaat dit ten koste van de kwaliteit van het onderwijs. De werkgroepen zijn belangrijk voor het leren van vaardigheden, diepgang en zo kunnen we nog wel even doorgaan. Langzaam verandert onze studie in een LOI-cursus.”

Volgens ASVA-voorzitter Lodewijk Berkhout is nog niet bevestigd dat zeventig procent van de werkcollegedocenten volgend semester op straat zou staan. “Maar dat percentage werd vorige week nog door de decaan genoemd bij een bijeenkomst”, aldus Berkhout.

Een woordvoerder van de UvA vindt het “logisch dat studenten zich zorgen maken en zich afvragen of ze wel het onderwijs krijgen dat ze willen”. De faculteit krijgt een vast budget, dat moet worden verdeeld over de opleidingen. “Daarbij moeten keuzes gemaakt worden om de begroting sluitend te krijgen. Maar het ontslaan van zeventig procent van de docenten is natuurlijk niet aan de orde.”

De woordvoerder beschouwt het protest van vanmiddag een uitloper van de demonstratie tegen de kabinetsplannen voor het hoger onderwijs, gistermiddag in Den Haag. Volgens hem gaat het om een breder probleem. Universiteiten en hogescholen krijgen steeds minder overheidsgeld, terwijl ze meer studenten moeten bedienen. “Ik voorspel dat studenten in andere steden, van andere opleidingen binnenkort ook van zich laten horen. Dit soort discussies spelen op faculteiten in het hele land.”

Binnen een paar weken zal duidelijk worden welke maatregelen de UvA-faculteit neemt om de begroting sluitend te maken. “We krijgen weinig tijd van Den Haag. Die langstudeerders-maatregel helpt ook niet. De onrust wordt ons door Den Haag aangereikt.”

HOP, Marijke de Vries

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.