Cultuur

| Redactie

Van 21 tot en met 29 december vindt voor de zevende keer het Internationaal Circusfestival plaats in Enschede. 'Het wordt een sprookje', verzekert de organisator. Artiesten vanuit heel de wereld komen op het festival af. Circusdirecteur en oprichter Bram van der Weide wil alleen maar toppers op het programma. Geen vast gezelschap, maar een bonte mengeling van de beste acts. En het is ook geen gewo

Van 21 tot en met 29 december vindt voor de zevende keer het Internationaal Circusfestival plaats in Enschede. 'Het wordt een sprookje', verzekert de organisator.

Artiesten vanuit heel de wereld komen op het festival af. Circusdirecteur en oprichter Bram van der Weide wil alleen maar toppers op het programma. Geen vast gezelschap, maar een bonte mengeling van de beste acts.

En het is ook geen gewoon circus, maar een festival, naar het voorbeeld van Monte Carlo, Parijs en Stockholm. 'Enschede klinkt als een vreemde eend in de bijt tussen al deze grote steden, maar we houden ons goed staande,' vindt Van der Weide. Het principe van het festival is dat een vakjury de optredens gaat beoordelen. Russen of Chinezen kiezen altijd hun eigen nummers en dat geeft een vertekend beeld, vindt Van der Weide. Vandaar dat er ook een publieksjury is ingesteld. Er zijn zeventien nummers te bewonderen, te gieten in een uitgebalanceerd programma: 'Je kan het vergelijken met voetbal. Elf individuen opkopen is nog geen team.'

Van der Weide wil slechts de wereldtop in huis hebben, maar jong talent, overal vandaan, is ook welkom. 'Niet uit pakweg Bornebroek, zoals bij kleine circussen wel eens het geval is,' zegt van der Weide.

Een bijzonder optreden verzorgen David en Dana: transformatie. Het duo vertrekt in andere kleding dan ze binnenkwamen. 'Zelfs langzaam afgespeeld op de video, snap je niet hoe het kan.' Ook is er een exotisch dierennummer. Van der Weide: 'Wij letten op goede kwaliteit en verzorging. Dus geen tijgers in een kooitje van een bij een. Twentenaren laten zich niet vernaggelen.' En natuurlijk is er een luchtnummer.

Vorig jaar trok het circus in Enschede dertigduizend bezoekers. Waarom? Van der Weide denkt het te weten: 'Alles is live. Je ruikt de geur van de popcorn, je ziet de dieren. Je proeft de sfeer.' Bovendien is kerst een goede periode, vindt hij. 'Mensen willen eruit.'

De circusdirecteur ziet het spektakel als iets Romeins. 'Terug naar de oudheid. Het volk wil brood en spelen. We verkopen twee uur illusie, zodat mensen kunnen genieten en alles om zich heen vergeten.' Sfeer is daarbij heel belangrijk. Een live orkest, kerstbomen en speciale verlichting. 'We proberen te bouwen op de tekeningen van Anton Pieck. Gezellig warm en sfeervol. Ja, een sprookje.'


Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.