Eerste tests hebben al uitgewezen dat bijen hun preventieve werk uitstekend doen. Functionarissen van het Pentagon erkennen dat 'bombijen' bij het grote publiek op 'een pr-probleem' zullen stuiten. De insecten kunnen ook maar beperkt worden ingezet.
Desondanks menen de vorsers dat bijen een belangrijke nieuwe publieke rol kunnen vervullen. 'Het blijkt dat ze zeker zo gevoelig of zelfs gevoeliger zijn voor geuren dan honden, aldus Alan Rudolph, leider van het wetenschappelijke team van Defensie. Sommige eenheden van het bijenleger krijgen dan zendertjes zo groot als een zoutkorreltje. Daardoor moet het mogelijk worden snuffelende bijen te volgen die een uitgelegd spoor van explosief materiaal natrekken.
Honingbijen blijken overigens goede leerlingen. Binnen twee uur is het mogelijk bijen niet langer naar bloemen te laten vliegen maar naar explosieven. De kunst is de dieren steeds te belonen met suikerwater, aldus de krant.
De wetenschappers overwegen de diertjes nu ook bij te brengen hoe ze drugs kunnen opsporen. Bovendien zouden ze een rol kunnen spelen bij het snel ontdekken van aanvallen met biologische wapens.