De uitbreiding van ingenieursstudies met een vijfde jaar maken de postdoctorale ontwerpersopleidingen bij de TU's absoluut niet overbodig. Dat betoogde vorige week toekomstig werkgeversvoorzitter drs. J.C. Blankert in Eindhoven. De vraag naar ontwerpers blijkt dit jaar fors gegroeid.
Blankert was in Eindhoven om aan de vijfhonderdste daar afgestudeerde ontwerper een diploma uit te reiken. Hij bestreed daar de gedachte dat een verlengde reguliere TU-studie de vervolgopleiding voor ontwerpers overbodig zou maken. De huidige herprogrammering van de ingenieursstudie kan volgens Blankert wel meer nadruk op construerende vaardigheden opleveren, maar dat blijft binnen de grenzen van de gekozen discipline. De volle complexiteit van technologisch ontwerpen wordt daarmee nog niet bereikt. Dat blijft het verschil met de postdoctorale ontwerpersopleidingen. Want die doen een sterk beroep op synthese, multidisciplinair werken en probleemoplossend vermogen.
Bij dezelfde diploma-uitreiking blies prof.ir. M. Stevens, de nieuwe directeur van het Einbdhovense TU-instituut voor vervolgopleidingen, de discussie over de erkenning van de ontwerpersdiploma's nieuwe leven in. Hij riep ontwerpers op om voortaan consequent RTD achter hun naam te plaatsen, de afkorting van registered technological designer. Dit naar analogie van register accountants (RA). Als werkgevers bij sollicitaties maar vaak genoeg met de term geconfronteerd worden, wordt hij vanzelf een begrip, zo redeneerde Stevens. Ook Blankert vond dat de ontwerpersopleidingen een betere PR nodig hebben: 'Iedereen weet wat een ingenieur is, maar het fenomeen ontwerper is internationaal nog onbekend. Zelfs in Nederland laat de bekendheid te wensen over.'
Aan een baan komen de afgestudeerde ontwerpers gemakkelijk. Van de 23 die op 6 december in Eindhoven afstudeerden, hadden er 20 op die dag al een baan.
HOP, Rob Weijs