Animo voor studie aan UT blijft dalen

| Redactie

Volgens de vooraanmeldingscijfers van de IB Groep in Groningen is de UT opnieuw de grootste verliezer onder de Nederlandse universiteiten. In vergelijking met vorig jaar - en toen moest de universiteit al fors inleveren - is de belangstelling van scholieren voor een studie in Twente met 29 procent teruggelopen. In totaal werden op 6 januari slechts 687 aanmeldingen geteld tegen 962 vorig jaar. Op de grote vraag 'waarom' heeft niemand een antwoord.

Gemiddeld over alle universiteiten is het aantal vooraanmeldingen met 9 procent afgenomen. Naast de Universiteit Twente zijn de Rijksuniversiteit Utrecht, de Katholieke Universiteit Nijmegen, de Technische Universiteit Delft en de Universiteit van Amsterdam met respectievelijk -16, -13, -11 en -10 procent meer dan modale verliezers. De Technische Universiteit Eindhoven staat ten opzichte van vorig jaar gelijk. Voor de Rijksuniversiteit Limburg steeg de belangstelling met 2 procent, de Landbouw Universiteit Wageningen noteert zelfs een toename van 5 procent.

Veel betrokkenen haasten zich de cijfers te relativeren. Scholieren zouden zich volgens de Informatie Beheer Groep tegenwoordig steeds later aanmelden. Uit de cijfers over de studiejaren 91/92 tot 94/95 valt dat echter niet af te leiden. Weliswaar daalde het aantal vooraanmeldingen in december in die periode van 32.183 tot 26.809, maar de afname van het aantal ingeschreven eerstejaars (van 38.419 tot 33.973) was relatief even groot. Hoeveel eerstejaars alle Nederlandse universiteiten in 1995 telden is nog niet bekend.

Maar voor de UT bleek de trend in het aantal vooraanmeldingen vorig jaar qua orde-grootte redelijk overeen te komen met de ontwikkeling in het aantal inschrijvingen. Eind december 1994 lagen de aanmeldingen 21 procent onder het niveau van het jaar daarvoor. Uiteindelijk stonden op 1 december 1995, de officiële peildatum, 18 procent minder eerstejaars ingeschreven dan in 1994.

Sombere vooruitzichten dus, voor de UT. Te meer daar de directe concurrenten Delft en Eindhoven geen of minder last hebben van dalende vooraanmeldingen. De TUD blijft met een terugval van 11 procent nog redelijk in de buurt van de gemiddelde afname. Voor de TUE lijkt eindelijk het einde van een vrije val in zicht. Sinds 1990 is het aantal eerstejaars in Eindhoven afgenomen van 1644 tot 1053.

Voor geen enkele opleiding aan de UT is het aantal aanmeldingen tot nu toe groter dan vorig jaar. Het best scoort Toegepaste Wiskunde, dat net als in 1995 op 25 staat. Helaas is dat nauwelijks een troost, want afgelopen jaar was voor die faculteit een dramatisch dieptepunt. Wel doet Toegepaste Wiskunde het in Twente beter dan in Delft en Eindhoven waar opnieuw lijkt te moeten worden ingeleverd. Alle andere opleidingen van de UT verliezen marktaandeel ten opzichte van de twee directe concurrenten.

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.