Het recht op deeltijd was een van de eisen waarmee de bonden een jaar geleden aan de cao-onderhandelingen begonnen. Zij willen daarnaast dat werknemers die minder gaan werken een jaar lang het recht houden naar de oude omvang van hun baan terug te gaan. Maar daar voelt de VSNU weinig voor.
De voorstellen van de VSNU sluiten aan bij een wetsvoorstel van Tweede-Kamerlid Paul Rosenmöller (Groen Links) over recht op deeltijd. Dat wetsvoorstel is afgelopen najaar met een nipte meerderheid door de Tweede Kamer aangenomen, maar moet nog door de Eerste Kamer. Of het ook daar een meerderheid krijgt, is zeer de vraag. De VSNU wacht daar niet op. Ze is het met Groen Links eens dat deeltijdwerk meer mensen aan een baan kan helpen en kansen biedt om betaald werk met zorg voor kinderen te combineren.
Het cao-overleg is eind vorige maand opnieuw van start gegaan na ongeveer een jaar vrijwel stil te hebben gelegen. Dat jaar hebben de universiteiten nodig gehad om hun eerste inzet voor de cao uit te werken tot concrete voorstellen. Die liggen er nu.
Een belangrijk verschil tussen de nieuwste VSNU-voorstellen en de inzet van de vakbonden betreft nog steeds de tijdelijke aanstellingen. De VSNU wil de regels daarvoor vereenvoudigen. Ze wil afspreken dat niemand voortaan langer dan zes jaar tijdelijk in dienst kan zijn van een universiteit. De bonden vinden dat nog te ruim. Die willen in ieder geval ook een bovengrens aan het aantal tijdelijke aanstellingen. Bonden en werkgevers streven ernaar de cao per 1 april aanstaande te kunnen invoeren.