Keniaans verteltheater en Hollandse harmonie

| Redactie

Het zekere voor het onzekere: veiligheid is het thema van de universitaire vredesdagen die volgende week zullen plaatsvinden. Lezingen en workshops staan stil bij de vele aspecten van dit thema. Zo wordt er onder andere een lezing gegeven over de veiligheid van radio-actieve transporten en is er een workshop over hoe je uitgaansgeweld de baas kunt. Aan het eind van de week is er zelfs een transcedentale meditatie-sessie over veiligheid. De week begint ook in hogere regionen en wel op het dak van het BB-gebouw.

Alpinistenclub TSAC heeft daar tijdens de opening de touwtjes stevig in handen; wat er precies gebeurt blijft nog even een verrassing. Na afloop loodst 'Tohuwabohu', het dweilorkest van Studenten Harmonie Orkest Twente (SHOT), de toeschouwers richting Vrijhof. Wie denkt dat 'Tohuwabohu' een samenvoegsel is van voor- of achternamen van de musici, of zomaar een loze kreet, vergist zich. Het is hoog-Duits en betekent chaos, warboel. Een ietwat wanordelijke processie nadert aldus de Vrijhof alwaar zij een Broodje Cultuur zal nuttigen. Meesterverteller Matasyo Kagwa zal daar het verhaal 'Lwanda magere' ten gehore brengen. Niet alleen ten gehore, Kagwa zit niet keurig met de armpjes over elkaar een verhaal te vertellen, nee hij beeldt het daadwerkelijk uit met dans, beweging en speciale maskers. 'Lwande magere' is een Keniaanse legende over twee etnische gemeenschappen, de Lango en de Luo. Zij zijn in een tragisch conflict verwikkeld, het Luo-volk wordt wreed onderdrukt door de Lango's. Op een dag echter kondigen de goden aan dat in het midden van de Luo een verlosser zal opstaan: Lwande magere. Zijn lot is door de goden bezegeld: hij moet de Luo's bevrijden van het Lango juk. Maar ja, wat doet Lwanda als hij Lango prinses Akinyi toch wel erg aantrekkelijk blijkt te vinden? Gehoorzaamt hij het goddelijk gezag of kiest hij voor de aardse prinses?

SHOT zorgt voor een muzikale injectie tijdens de vredesdagen. Op donderdagavond, na een lange dag van discussie over veiligheid en vrede, spelen zij een gevarieerd programma waarin 'Banja Luka' van Jan de Haan centraal staat. Banja Luka is een serieus stuk, dat qua thematiek goed aansluit bij de vredesdagen. Banja Luka was een welvarende Joegoslavische stad met een rijk cultuurhistorisch verleden. Was, want eind 1995 brak de hel er los. Drie jaar lang verwoeste oorlog de stad, haar inwoners bleven gedesillusioneerd achter. Banja Luka verklankt het geweld van de oorlog en het leed dat zij aanrichtte, gelukkig gloort er in het stuk ook een klein beetjehoop op een vreedzame toekomst. Ronnie Buurink zwaait de scepter over het hout, koper en slagwerk van SHOT.

Broodje Cultuur met Matasyo Kagwa vindt plaats op maandag 22 maart om 12.35 uur in het Amphitheater; SHOT concerteert donderdag 25 maart om 22.00 uur in de Audiozaal (Vrijhof). Beide activiteiten zijn gratis toegankelijk. Het programma van de vredesdagen is verkrijgbaar in de Vrijhof.

foto:

Matasyo Kagwa

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.