Een uitstekende werkgever, toponderzoek bij de economen en ook nog een goede website. Het kan de laatste maand niet op bij de Katholieke Universiteit Brabant te Tilburg. Althans als het om ranglijstjes gaat.
De eerste lijst waarop de KUB onlangs goed scoorde was het Beste Werkgevers Onderzoek van weekblad Intermediair. De Katholieke Universiteit Brabant eindigde als zevende van de 25 onderzochte overheids- en non-profit organisaties. Winnaar werd het ministerie van Economische Zaken.
Intermediair onderzocht arbeidsomstandigheden, salaris en de positie van vrouwen. Van de opgenomen instellingen voor hoger onderwijs werd de KUB zevende, ruim hoger dan de Hogeschool Enschede (16de), de Hogeschool Zuyd (18de) en de KU Nijmegen (25ste en laatste). Het Ministerie van Onderwijs eindigde in de lage middenmoot (vijftiende).
De KUB scoorde bij Intermediair vooral met het lage ziekteverzium (3,5%, tegen 4,9 procent voor Nijmegen en 6,22/ 7 procent voor de Hogescholen Enschede/Zuyd) en het hoge opleidingsbudget (4,4% van de totale loonsom).
Opvallend in de overheid- en nonprofit sector was verder het hoge percentage vrouwelijke werknemers van 41.4%. De Katholieke Universiteit Nijmegen, die maandag 19 november de Hoger Onderwijs Emancipatieprijs won, scoorde net hoger (42,2%). Wel steekt het aantal vrouwelijke managers daar schril bij af (respectievelijk 9% en 7,12%, tegen 20% in Enschede en 5% in Limburg).
Intermediair gaf de KUB recent nog een pluim. Eerder riep het weekblad de onderzoekswebsite 'Webwijs' (http://www.kub.nl/webwijs) al tot beste uit.
Belangrijker echter dan de score als werkgever of webbouwer is voor een universiteit de prestaties van de onderzoekers en onderwijzers. In de Hoger Onderwijs Keuzegids doet de KUB (dit jaar tweede achter Twente) het steevast goed. Bovendien brachten de Brabanders deze week vol trots alvast de resultaten naar buiten van een onderzoek van de European Economic Association.
Volgens de 'Ranking of Academic Journals and Institutions' van die EEA was Tilburg (vorig jaar in een vergelijkbaar onderzoek nog vijfde) gestegen naar de toppositie. Ze staan daarmee vóór gerenommeerde instellingen als de Londen School of Economics (tweede), Cambridge (vijfde) en Oxford (zesde). De Universiteit van Amsterdam en de Erasmus Universiteit Rotterdam werden negende en veertiende.
Lijstjes zijn slechts lijstjes, maar de resultaten van het onderzoek sluiten aan bij eerdere scores. Zo doen de Tilburgse economen het ook al jaren goed in de ranglijsten van meest publicerende schrijvers, meest geciteerde wetenschappers en meest producerende economische instellingen.