Tijdens de discussiebijeenkomst 'Avond van de Wetenschap en Maatschappij' namen drie ministers het manifest in ontvangst: Hermans (Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen), Jorritsma (Economische Zaken) en Brinkhorst (Landbouw, Natuurbeheer en Visserij). Hermans reageerde positief op het initiatief dat volgens een voorlichter vooral als oproep moet worden gezien aan het volgende kabinet. 'Hetzelfde bedrag van 200 miljoen stond ook al in de Toekomstverkenning over Onderwijs en Onderzoek die het kabinet eind augustus gepresenteerd heeft.'
De universiteitenvereniging VSNU, de wetenschapsacademie KNAW, onderzoeksfinancier NWO en onderzoeksinstantie TNO schrijven in het manifest dat de 200 miljoen nodig is omdat Nederland anders een achterstand oploopt op andere Europese landen en Amerika. Anders komt er niets terecht van een eerder uitgesproken ambitie om de Nederlandse kenniseconomie tot de 'wereldtop' te doen behoren.
Weinig verrassend is de stelling van de organisaties zelf dat niveau en organisatie van het Nederlandse onderzoek momenteel goed zijn. De absolute omvang is volgens hen echter niet best. Het niveau van investeringen ligt bovendien achter bij bij de Verenigde Staten en andere Europese landen. Opvallend is wel dat het gevraagde bedrag 50 miljoen lager ligt dan NWO- voorzitter Van Duinen begin augustus nog vroeg voor het 'uitgewoonde huis' van de Nederlandse wetenschap.
Het extra geld beschouwen de organisaties desalniettemin als 'eerste stap op weg naar het versterken van de kenniseconomie in Nederland'. Dit zou bovendien moeten leiden tot een aantrekkelijker werkklimaat voor jonge onderzoekers en een goede sfeer voor die schaarse studenten in de bÞtarichtingen. Investeringen zijn vooral nodig op gebieden 'waar stormachtige ontwikkelingen plaatsvinden, zoals genomics, nanotechnologie, ecologie, neurowetenschappen en ICT'.
Het manifest van de vijf organisaties is zorgvuldig getimed voor het maximale politieke effect. De Tweede Kamer bespreekt deze weken de begrotingen van de diverse departementen en de komende maanden stellen alle grote politieke partijen hun verkiezingsprogramma's vast.
Het manifest probeert daarom ook een gedegen onderbouwing te leveren van de claim om meer geld. 'Het effect van publiek gefinancierd onderzoek op de productiviteit is positief en weegt op tegen de kosten ervan', schrijven de opstellers met een verwijzing naar recent onderzoek door de OECD, de internationale organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling.