Minister Plasterk wil de nieuwe master forensic psychology als éénjarige opleiding bekostigen. De Universiteit Maastricht is daar woedend over, want de master is als tweejarige opleiding geaccrediteerd.
Forensische psychologie is een omvangrijk en complex werkterrein. Daarom erkenden de onderwijskeurmeesters van de NVAO dit voorjaar dat de masteropleiding tweejarig moet zijn. Maar minister Plasterk kijkt er anders tegenaan. Hij ziet niet in waarom de masteropleiding twee jaar moet duren.
Daarmee wijkt de uitkomst van de ‘doelmatigheidstoets’ van het ministerie opnieuw af van het NVAO-oordeel. Onlangs was het de goedgekeurde bacheloropleiding ‘lifestyle’ van Fontys Hogescholen die geen geld kreeg van de minister.
Ook de Maastrichtse opleiding viel nog onder het oude toetsregime. Sinds 1 juli geldt er een nieuwe procedure waarin de volgorde van toetsing is omgekeerd. Eerst oordeelt het ministerie, geholpen door de Commissie doelmatigheid hoger onderwijs, of er wel echt behoefte is aan een opleiding en dan pas controleert de NVAO of deze aan de onderwijskundige eisen voldoet.
In de Maastrichtse universiteitskrant Observant reageerde opleidingsdirecteur Corine de Ruiter woest. De afwijzing was een ‘bloody shame’ en ‘een ex-hoogleraar onwaardig’. Maastricht gaat in beroep bij het ministerie en stapt desnoods naar de bestuursrechter. Het is onzeker of de opleiding volgend studiejaar van start kan.
HOP, Bas Belleman