Rotterdamse studenten geneeskunde bieden soms tweeduizend euro om te ruilen met een andere student die een gunstiger startdatum voor de coschappen heeft geloot, schreef Nu.nl deze week. Sommige aspirant-artsen kunnen pas in 2028 beginnen.
Coschappen zijn de stages van de opleiding geneeskunde. In hun driejarige master lopen de studenten coschappen bij verschillende specialismen, van neurologie tot huisartsgeneeskunde.
Maar sommige opleidingen hebben niet genoeg coschapplaatsen beschikbaar. Daar moeten studenten soms enige tijd wachten voor ze van start kunnen. Die wachttijden zijn in Rotterdam dus flink opgelopen.
Ook Erasmus Magazine, het universiteitsblad van Rotterdam, trof deze week in appgroepen tientallen ruilverzoeken aan. 'Tegen BETALING, noem maar je prijs!', schrijft een van de studenten.
Wachttijden elders
Het kan flink verschillen. De Universiteit Maastricht heeft geen wachttijd voor de coschappen, laat een woordvoerder weten. Studenten kunnen hun opleiding in zes jaar afronden. In Groningen is de wachttijd gemiddeld vijf maanden.
Leiden noemt geen aantal maanden, maar volgens de woordvoerder hoeft niemand tot 2028 te wachten. Ook de Universiteit Utrecht noemt geen wachttijd, maar laat weten dat ongeveer een derde van de studenten daar 'langere doorstroomtijd' tussen bachelor en master heeft. Dat zou door een curriculumherziening komen.
De overige drie opleidingen hebben niet gereageerd, maar bij de Universiteit van Amsterdam staat het online: ook daar kunnen studenten soms pas in 2028 aan hun coschappen beginnen. In de tussentijd kunnen ze wel keuzeonderwijs of een wetenschapsstage volgen, al moeten sommigen ook daarvoor een jaar wachten.
Eerder
Het probleem is niet nieuw. In 2021 schreef het Rotterdamse universiteitsblad Erasmus Magazine er al over. Ook toen was de wachttijd soms anderhalf jaar en studenten boden toen ook tweeduizend euro om een eerdere plaats te bemachtigen.
Belangenvereniging De Geneeskundestudent kent het probleem ook. Een compleet overzicht heeft de vereniging niet, maar bij de Vrije Universiteit zouden er al studenten zijn die tot 2028 moeten wachten en in Nijmegen zijn bij de volgende loting ook plekken die pas in 2028 beginnen.
De coronacrisis deed de wachttijden oplopen naar zo’n tien maanden. In 2023 verspreidde De Geneeskundestudent een enquête om de ontwikkeling van de wachttijden in kaart te brengen. Toen kwam de Universiteit van Amsterdam boven de veertien maanden wachttijd uit, terwijl de Erasmus Universiteit Rotterdam volgens die enquête nog geen vier maanden wachttijd had. Het kan dus fluctueren.
'Wij begrijpen de wanhoop van studenten', schrijft De Geneeskundestudent in een reactie, maar de coschappen mogen geen veiling worden. De wachttijden zijn volgens de vereniging 'onacceptabel' en de opleidingen moeten het systeem aanpassen.