‘Jaguarmotor stuk efficienter dan oudere motoren’

| Redactie

Richard Stone, medewerker van de afdeling Engineering Science aan de Universiteit van Oxford, hield woensdagochtend in de Horst een lezing over zijn werkzaamheden aan Jaguarmotoren. Hij vertelde voornamelijk over de 5-liter AJ-V8 Gen III-motor, waar hij langdurig onderzoek aan heeft verricht.

Dit model is in 2009 gepresenteerd, maar heeft volgens Stone in vergelijking met andere motoren nog steeds een technologische voorsprong. Een belangrijk onderdeel dat als nieuwe techniek toegepast is op de nieuwe motor, is een geavanceerd brandstofinjectiesysteem. Naast zijn bevindingen vertelde de onderzoeker met welke methodes hij zijn onderzoek heeft verricht en waarom deze manieren zo handig zijn. In de slideshow toonde hij hoe de brandstofontbranding werkte.

Richard Stone legde tot in de details de nieuwste technieken en onderzoeksmethodes uit. Er werden enkele kritische vragen gesteld, zoals: ‘Is er nu echt beduidend voordeel ten opzichte van andere soorten motoren?’ Stone antwoordde dat het lastig is verbeteringen aan de brengen aan de motor om bijvoorbeeld de emissie beperken. Andere onderdelen zullen er dan namelijk op achteruitgaan. ‘Er zal dus steeds een afweging moeten worden gemaakt wat belangrijker is. Maar uiteindelijk’, zo vertelde de onderzoeker, ‘is de huidige 5-liter AJ-V8 Gen III-motor een stuk efficiënter dan oudere motoren.’

Ook werd er gevraagd naar diesel motoren, maar deze zijn van een hele andere soort en totaal niet te vergelijken, aldus Richard Stone. De gehele lezing duurde een uur. Er kwam zo’n 45 man op af.

Thijs Spruijt

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.