UT-wetenschapper Raymond Veldhuis krijgt enkele tonnen subsidie van de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) voor zijn onderzoek naar forensische gezichtsherkenning. In totaal trekt NWO 3,5 miljoen euro uit om negen Nederlandse onderzoeksteams te belonen die zich toeleggen op forensisch onderzoek. Dit geld komt uit het programma Forensic Science.
Het onderzoek van Veldhuis, uit de vakgroep Signals and Systems van de faculteit EWI, richt zich op gezichtsherkenningssystemen. Om de aannemelijkheid te bepalen dat twee afgebeelde gezichten van dezelfde persoon komen, kijken forensische experts naar afmetingen en vormen van gezichtsonderdelen, inclusief rimpels, littekens en dergelijke. Een biometrisch gezichtsherkenningssysteem vergelijkt abstracte kenmerken en berekent daaruit de mate van overeenkomst. Veldhuis wil beide benaderingen combineren in één systeem dat daarnaast een objectieve maat geeft voor de aannemelijkheid dat twee gezichten van dezelfde persoon zijn.
Het NWO-programma Forensic Science wil wetenschappers uit verschillende disciplines bij elkaar brengen en het gat tussen wetenschap en forensische praktijk overbruggen door potentiële gebruikers van onderzoeksresultaten te betrekken bij het wetenschappelijk onderzoek. De andere met subsidie beloonde onderzoeken gaan onder andere over het achterhalen van de herkomst van natuurlijke materialen en het opsporen van daders met DNA-gegevens van familieleden. Elk project krijgt maximaal vijf ton, de precieze bedragen per onderzoeker heeft NWO nog niet bekend gemaakt.