Uit het westen afkomstige UT-studenten die na hun studie Twente verlaten, doen dit niet omdat ze de collectivistische cultuur van de regio niet waarderen. Ook studenten die zijn opgegroeid in een individualistischere cultuur staan positief tegenover de loyale Twentenaren. Dat beweert student communicatiewetenschap Monica Bunnik die deze week afstudeerde op deze bevindingen.
Bunnik hield interviews met eerste- en tweedejaarsstudenten, afkomstig uit individualistisch te boek staande regio’s (‘het westen’). Zij veronderstelde dat deze studenten negatieve emoties zouden hebben tegenover de meer collectivistische Twentenaren. Volgens Bunnik zou dat één van de redenen zijn dat UT-studenten na hun studie de regio weer verlaten.
Uit de enquêtes van de student communicatiewetenschap blijkt juist dat studenten uit het westen eerdere positieve gevoelens hebben bij inwoners van Twente. ‘Twentenaren tonen interesse’ en ‘Twentenaren zijn loyaal’ zeggen de studenten in haar onderzoek. En dat ondanks de individualistisch-collectivistische waardeverschillen, aldus Bunnik. De gedachte dat die cultuurverschillen medeoorzaak zijn van een braindrain van slimme afgestudeerden, kan volgens haar dus naar de prullenbak. Welke aspecten dan wel te grondslag liggen aan het wegtrekken van hoogopgeleiden, noemt Bunnik niet. Wel zou ze in een vervolgonderzoek willen uitzoeken hoe die positieve emoties kunnen worden ingezet bij campagnes om studenten juist vast te houden.