Observant
Bij de uitreiking van de Ig Nobelprijzen viel naast UT-onderzoeker Mirjam Tuk ook de Maastrichtse hoogleraar Klinische vestibulologie (evenwichtssystemen) Herman Kingma in de prijzen. Van de prijs had hij nog nooit gehoord, sterker hij dacht dat de mail erover spam was. ‘Eerst vond ik een e-mail met felicitaties. Spam, dacht ik. Weg ermee. Toen weer een e-mail, ook weggegooid. Daarna belde iemand van de organisatie die me uitlegde wat de bedoeling was. Ik twijfelde nog steeds. Was dit een grap? Ik ben gaan googelen, rondbellen en kwam tot de conclusie dat het wel degelijk serieus was. En toen was ik er blij mee.’ Kingma onderzocht met Franse collega’s waarom discuswerpers wel en kogelslingeraars niet duizelig worden.
Delta
Het Delftse start-upbedrijf VirtuaLock ontwikkelde een community waarbij gebruikers elkaars laptop bewaken. Zij kunnen op hun scherm zien welke andere gebruikers in de buurt zitten. Laat een van hen zijn laptop even alleen, bijvoorbeeld om naar de wc te gaan, dan gaat de applicatie op de laptop op scherp. Een luid alarm gaat af zodra het apparaat zomaar van het netwerk verdwijnt, de stekker of een usb-aansluiting eruit wordt getrokken of wordt dichtgeklapt. Alle mensen in een straal van vijftig meter krijgen bovendien een waarschuwing op hun scherm. Dit idee van twee TU-alumni dingt mee naar de Veiligheidsprijs Haaglanden.
Ad Valvas
Fysieke eigenschappen van het gezicht voorspellen of iemand een goede leider is. Dat stellen Brian Spisak en Alexei Sharpanskykh, psychologen van de Vrije Universiteit. Ze ontwikkeleden een model waarmee het succes van leiderschap kan worden gemeten. Het resultaat hangt af van een mix van gelaatskenmerken, de boodschap en de omgeving waarin de leider opereert. Stevige wenkbrauwen, brede neus en kleine lippen en ogen staan bijvoorbeeld voor een mannelijk type dat geassocieerd wordt met agressie en conflicten. Met dit model konden de onderzoekers verklaren waarom John McCain een tijdje populairder was als presidentskandidaat dan Barack Obama. McCains militaire verschijningsvorm straalde zekerheid uit ten tijde van terrorismedreiging. Toen die dreiging wegebde, kreeg Obama de overhand.
Mare
De Universiteit Leiden zet het uitgeven van obligaties niet door. Het lukte niet om voldoende inschrijvers te krijgen voor de obligaties van duizend euro per stuk. Bij de opening van het academisch jaar prees de Leidse rector Paul van der Heijden het plan nog aan, maar het beleggen in monumentale universiteitspanden liep uit op een fiasco. Begin oktober ging de stekker eruit. Volgens universiteitsvoorlichter Renée Merkx valt de geringe belangstelling te verklaren door het recente instorten van de Europese obligatiemarkt. Zij wil niet zeggen hoeveel het project heeft gekost. De universiteit is niet van plan om in betere economische tijden opnieuw te proberen obligaties uit te geven.