Een dag lang Cameretten
Cameretten, Nederlands oudste cabaretfestival, bestaat veertig jaar. Een indrukwekkend aantal bekende artiesten stond ooit in de finale van deze prestigieuze krachtmeting. Theo Maassen, Plien & Bianca, Herman Finkers, Bert Visscher en Paul de Leeuw zijn slechts enkele voorbeelden. Maandag staan, wellicht, de grootheden van de toekomst op de planken in het Amphitheater.
Anuar Aoulad Abdelkrim speelt in de lunchpauze delen uit zijn programma `Ik ben'. Deze voorstelling, die vorig jaar goed was voor de overwinning, wordt door de Utrechtenaar omgetoverd tot een avondvullende show. In `Ik ben' vertelt de cabaretier over de dingen die hij meemaakt, ziet, voelt, denkt, vindt, verzint en waar hij over fantaseert. Zijn achtergrond speelt daarbij een belangrijke rol. `Als derde generatie Marokkaan roert hij in de Nederlandse cultuur en weet hij op een originele manier met bestaande vooroordelen te spelen', aldus het juryrapport. `Anuar zet een scherpe stand-up act neer; is ad rem, sterk in een incidentele improvisatie in de zaal en heeft een perfecte timing en actuele originele grappen.'
`s Avonds staan de finalisten van dit jaar op het programma. Drie van de negen finalisten testen hun optredens op het publiek van het Amphitheater. Alle drie de heren zijn van Belgische komaf. Lieven Gheysen, alias Gili, zal als eerste het podium betreden. Zijn programma `Geboeid' is een combinatie van stand-up comedy en visuele illusies. Met een reeks verbazende én grappige trucs gaat Gili de dagelijkse sleur te lijf en toont hij het publiek eens te meer dat het leven een illusie is waaruit je alleen maar kan ontsnappen met de nodige humor. Lachen is in de ogen van deze cabaretier de enige oplossing. Zeker wanneer langzaamaan blijkt dat niet alle trucs even onfeilbaar zijn.
In ` De prins op het witte paard' van Begijn Le Bleu, speelt Tino Schietekat de hoofdrol. In sneltreinvaart neemt Tino het publiek mee naar zijn kleine wereldje waar sneeuwdoosjes, open ramen en bloedhonden de scepter zwaaien. Een portret van een geboren loser die wil winnen. Een voorstelling waarin humor, horror en poëzie hand in hand gaan.
De derde finalist, Lenny, is de frontman van de Nederlandstalige band Lenny en de Wespen. Sinds vorig jaar staat hij ook alleen op het podium met zijn programma `Lenny Naakt'. Dit jaar won hij ondermeer de Gouden Kabouter op het festival CabareteSKE. `Prachtige teksten, sterke composities, een warme, snel schakelende stem en goede, geplaatste grappen. Lenny is innemend en authentiek. Lenny hééft het gewoon,' aldus het juryrapport van dit festival.
Maandag 14 november: Cameretten in de Vrijhof met in Broodje Cultuur: Anuar, 12.35 uur, EUR5/3/1 en `s avonds de try-outs van selectie 2005, 20.15 uur, EUR 5/4/2, cultuurdagkaart EUR 5/2,50 (niet voor externen), beide voorstellingen in Amphitheater Vrijhof
Anuar, winnaar juryprijs Cameretten 2004 (Fotograaf: Guido de Visser)hij is.