Eind november vorig jaar, bij het afscheid van rector/ voorzitter Frans van Vught, heette het een kwestie van twee, hooguit drie weken. Maar nu, in de eerste week van januari 2005, is de benoeming van de nieuwe voorzitter van het CvB nog steeds niet rond.
Waar het op vastzit wil Joop Sistermans, die vanuit de raad van toezicht samen met voorzitter Eric van Amerongen aan de benoeming werkt, niet zeggen als we hem bellen. `Ook toevallig, ik stuur hem net een mailtje.' Aan de beoogde voorzitter dus. `Maar vraag me niet te veel, want zometeen praat ik m'n mond nog voorbij en dat kunnen we niet hebben.'
In dat mailtje vraag je natuurlijk waarom het zo lang duurt! `Haha, dat vertel ik je niet. Maar we hopen echt dat de benoeming snel zijn beslag krijgt'. Hoe dan ook, zeker is dat de kandidaat om wie het gaat goed is ingevoerd in de plannen van de drie TU's om in de periode tot 2010 naar een federatie te groeien.
Wie Sistermans ook gemaild mag hebben, de kans dat de bekende Nederlander Loek Hermans naar Twente komt om Frans van Vught op te volgen wordt in kringen van het midden- en kleinbedrijf klein geacht. `Hij heeft het hier veel te veel naar zijn zin. Wat zou hij in Twente moeten doen?' Qua kennis van de drie TU's en hun federatieplannen zou Hermans wel de onbetwiste nummer één zijn.
Doordat de geruchtvorming zich tot dusver op de persoon van deze voorzitter van het mkb richtte bleef een andere mogelijke kandidaat, de Haagse maar in Hengelo geboren topambtenaar (1951) Tjibbe Joustra wat op de achtergrond. Niet echt een bekende Nederlander, maar ook geen onbekende. In bestuurskringen werd zijn naam af en toe genoemd, maar ook weer snel terzijde gelegd omdat hij immers begin vorig jaar als voorzitter van uitkeringsinstantie UWV in ongenade was geraakt bij minister De Geus vanwege een veel te hoog uitgevallen verbouwing van zijn hoofdkantoor. Kort daarop werd deze Joustra, die bekend staat als een zeer intelligente en loyale doch bikkelharde topambtenaar, aangesteld als nationaal coördinator terreurbestrijding, naar verluidt voor de periode van een jaar. In deze functie werd weinig tot niets meer van hem vernomen.
Of er nog een vrouwelijke kandidaat in het spel is valt te betwijfelen. Of het zou moeten gaan om de al eerder genoemde prof.dr.ir. Margot Weijnen (1957), onder meer wetenschappelijk directeur van een interfacultair Delfts onderzoeksinstituut. Weijnen studeerde scheikundige technologie in Delft en promoveerde daar ook. Ze is net als ir. Marike van Lier Lels lid van het nationaal Innovatieplatform. Deze topmanager was tot voor kort operationeel directeur van Schiphol maar vertrok na een intern conflict. Ze was in 1998 zakenvrouw van het jaar. Het feit dat Van Lier Lels de laatste maanden veelvuldig in het gezelschap is gezien van Van Vught en Sistermans - haar collega's in het Innovatieplatform - is de reden van een geheel nieuw gerucht, namelijk dat zij voor de belangrijkste UT-post zou zijn gepolst. Zo komen de berichten in de wereld. Van Lier Lels mag dan rederijkunde aan de TU Delft hebben gestudeerd, van de 3-TU-problematiek lijkt ze niet veel te weten. Of toch wel?