Topschutter Benedictus scoort vier maal in twaalf minuten
De hoofdrol in Zutphen was voorbehouden aan Foppe Benedictus, uitkomend voor VKC. De Fries scoorde in het sleutelduel tegen Cios Arnhem, waarin hij slechts twaalf minuten speeltijd kreeg, vier maal. Daarmee was kwalificatie een feit.
Ook vorig jaar haalde de UT-ploeg - met spelers van Vakgericht maar ook UT'ers die voor andere korfbalverenigingen uitkomen - de eindronde van het NSK. `Het is natuurlijk goed voor onze naamsbekendheid als we op dit soort toernooien van de partij zijn', aldus Aarts die zelf in Zutphen niet meespeelde.
De voorronde in de Hanzestad verliep overigens niet geheel zonder problemen. Want de UT-ploeg moest in de beslissende wedstrijd diep gaan om de tweede plaats te behouden, goed voor kwalificatie van het eindtoernooi. In het duel om de tweede plaats tegen Cios uit Arnhem deed Foppe Benedictus van zich spreken. De derdejaars TBK viel twaalf minuten in en scoorde vier maal, waardoor het 9-7 voor de UT-ploeg werd.
Benedictus speelt competitie in Friesland, maar traint doordeweeks bij Vakgericht. Hij relativeert zijn hoofdrol in de beslissende partij tegen CIOS. `Misschien is het een cliché, maar die treffers had ik natuurlijk nooit kunnen maken zonder het goede spel van mijn teamgenoten, de spelers van Vakgericht. Ik hoefde het alleen maar af te maken.'
Neemt niet weg dat de vier treffers van Benedictus bepalend waren voor een vervolg van het NSK in Amsterdam. Eind november en begin december speelde de NSK-ploeg uit Enschede twee selectiewedstrijden met als doel het meest succesvolle team te formeren. Volgens Benedictus gaven die wedstrijden ook de `niet-Vakgerichters' onder wie hijzelf, de mogelijkheid aan elkaar te wennen. Benedictus: `Het is altijd onwennig als je voor het eerst met elkaar een wedstrijd speelt, maar ik denk dat we in Zutphen hebben laten zien dat we goed samen kunnen spelen.'
Aan voorspellingen voor het eindtoernooi in Amsterdam waagt de topschutter zich niet. Ook Jasper Aarts is terughoudend in zijn reactie: `Eerlijk gezegd denk ik niet dat we tot de favorieten behoren. We spelen straks in Amsterdam tegen ploegen die gebruik kunnen maken van hoofdklassespelers. Die spelers hebben wij niet. Maar je weet het natuurlijk nooit zeker. Laten we het beste hopen.'
Het is voor de UT-korfbalploeg niet de eerste keer dat zij zich plaatsen voor de eindronde van het NSK. Ook vorig jaar werd dit doel bereikt. `Ik ben gewoon heel blij dat we het nu weer gehaald hebben. Het is ook een stukje promotie voor de korfbalsport op de UT. Wie weet trekken we nieuwe leden aan', zegt Aarts.
Neemt niet weg dat binnen Vakgericht meer waarde wordt gehecht aan de reguliere competitie dan aan de NSK. Aarts: `Voor de verenigingen is de competitie belangrijker, voor de betrokken instellingen weegt het NSK misschien zwaarder. Maar het blijft niettemin aardig om met het sterkst denkbare team van de universiteit te spelen. Alleen daarom al kijken we uit naar de finaleronde in Amsterdam.'
Het afscheid van de week
Het is zijn laatste jaar als student (informatica) op de UT en liefst neemt triatleet Bart van der Wal van Aloha straks met een medaille afscheid van onderwijsinstelling en sportvereniging. En die medaille zou dan veroverd moeten worden op de NSK-wintertriatlon van Groningen op 6 maart. Vorig jaar pakte Van der Wal brons op deze NSK, waar de deelnemers tien kilometer moeten lopen, vijftig fietsen en twintig schaatsen. En juist tegen dat laatste onderdeel ziet Van der Wal als een berg tegenop. Hij is geen schaatser, maar is desalniettemin tot op het bot gemotiveerd in Groningen een plak te pakken. De training is begonnen.
Van der Wal: `Brons is voor mij dit jaar het hoogst haalbare. Ik heb begrepen dat er in ieder geval twee jongens meedoen waar ik niet tegen opgewassen ben. Eerlijk is eerlijk. Dus dan maar derde. Want het zou zo mooi zijn straks met een medaille afscheid te nemen van de UT. Maar goed, dat schaatsen is een probleem. Vooral mijn techniek in de bochten laat te wensen over. Er komen straks jongens aan de start die de bochtentechniek veel beter beheersen dan ik. Voor mij is het zaak bij het lopen en het fietsen een flinke voorsprong te pakken. En dan zie ik wel verder.'
Specifieke hulp bij het schaatsen zegt de atleet van Aloha niet te krijgen. `Nee, eigenlijk niet. Ik heb wel een meegeschaatst met de jongens van De Skeuvel op de baan in Enschede en ook Guido Gosselink is wel eens achter mij komen rijden om tips te geven. Zo van: “heupen meer naar beneden in de bocht”. Daar heb je echt iets aan. Neemt niet weg dat ik de komende tijd nog flink moet trainen om straks succesvol te kunnen zijn.'
Uitslagen
Nipt verlies Vakgericht
De korfballers van Vakgericht hebben in de zaalcompetitie hun meerdere moeten erkennen in `t Overschotje uit Lochem. Zij het nipt. Want Vakgericht verloor met 12-10, waar het vlak voor tijd nog met 10-10 gelijk stond. Vakgericht stond op een gegeven moment zelfs met 7-5 voor, maar dat mocht niet baten. Voor de UT-formatie scoorden Jasper Aarts en Anne de Weme beiden drie maal. Vakgericht speelt op 9 januari tegen Zwaluwen.
Geen goed begin Cabezota
De handballers van Cabezota zijn het seizoen niet goed begonnen. Van WHC uit Hengevelde werd afgelopen weekend met 33-27 verloren. Het is dit seizoen de eerste nederlaag van Cabezota. Niet zonder gevolgen, want WHC heeft met deze zege de koppositie in de competitie overgenomen. De ploeg uit Enschede miste nadrukkelijk een aantal basisspelers die er vanwege de jaarwisseling niet bij waren.
Foppe Benedictus kreeg in de beslissende kwalificatieduel twaalf minuten speeltijd. Hij scoorde daarin vier maal. `Ik hoefde het alleen maar af te maken.'
Bart van der Wal