Uit het lood

| Redactie

Vraagje. Hoeveel water gaat er in een vol glas water? Ach, denkt u, dat hangt er vanaf hoe groot dat glas is. Maar dat maakt dus niet uit. Het antwoord is voor alle glazen gelijk. In een vol glas water gaat geen water. Dat is namelijk de definitie van vol, dat er niets meer in gaat.


Peterrr!

Flauw? Dan moet u eens proberen dit simpele principe uit te leggen aan het Rijk, de provincies, de gemeenten en de waterschappen verenigd in "Nederland leeft met water". Peter Timofeeff is hun harlekijn. U weet wel, die weerman die met z'n kleren aan in bad gaat. In een strip in de landelijke dagbladen vertelt hij dat er zwaar weer op komst is, dat dijken verhogen niet meer helpt en dat we dus, om waterover­last bij hoge waterstan­den te voorko­men, gebieden gaan inrichten om al dat water tijdelijk in op te slaan. Zelf geeft hij het goede voorbeeld. Tot ontzetting van zijn vrouw ("Peterrr!") graaft hij een gat in de tuin. En als die kuil eenmaal is omgeto­verd in een mooie natuurlijke zwemvijver, tot volle tevredenheid van z'n vrouw, dan concludeert hij dat hij zo meer ruimte heeft gemaakt voor water. Maar meteen ook voor natuur en recreatie.

Maar Peterrr! Waar is dan die extra ruimte voor al dat water? Dat zwembad zit al bijna vol. Het kleine beetje capaciteit dat daar nog resteert wordt volledig teniet gedaan door de hopen aarde die de vijver omringen. Als de waterstanden nu gaan stijgen zal het water nog sneller dan voorheen de weg vinden naar het parket in de woonkamer van mevrouw Timofeeff. "Peterrr!"

Met water creëer je geen ruimte voor water. Deze natuurwet wordt in de hele campagne rond het nieuwe waterbeleid echter consequent verloo­chend. Onze demagogen spreken over een win-win-situatie. Ruimte voor water en tegelijk ruimte voor natuur en recreatie. En die natuur zou dan natte natuur zijn. (Er mogen geen verdronken reeën aanspoelen op onze netvliezen.) Nu hebben we al een aantal natte natuurgebieden in Nederland en daarin wordt de waterstand in de zomermaanden juist kunstma­tig hoog gehouden. Om uitdroging te voorkomen. Hoeveel extra water kun je daar bij hoog water dan nog in kwijt?

Voor de beloofde recreatie geldt hetzelfde. We zagen de Timo­feeffjes reeds op luchtbedden, kano's, speedboten en waterski's. Allemaal mooi-weer-spelen. Willen we echter werkelijk ruimte maken voor het vele water in de wintermaanden, dan zal het zwembad van mevrouw Timofeeff juist in de zomer droog moeten komen te staan. ("Peterrr!") Voor natte recreatie komt er alleen ruimte in de winter. En misschien is dat wel waarom Peter altijd met z'n kleren aan te water gaat.

Harold de Boer


Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.