De Verstrooiers drie avonden met 'Je kunt het toch niet meenemen'

| Redactie

Zaterdag 25, zondag 26, en maandag 27 november aanstaande zal in de Vrijhof het blijspel 'Je kunt het toch niet meenemen' in de uitvoering van het Enschedese amateurgezelschap De Verstrooiers in première gaan. 'Je kunt het toch niet meenemen' is een zeer bekend en vooral vroeger vaak gespeeld blijspel van George Kaufman en Moss Hart, gebaseerd op de Amerikaanse film 'You can't take it with you' uit de dertiger jaren.

De Verstrooiers onder leiding van regisseur Frans Dresens hebben de laatste jaren laten zien, dat ze dit soort stukken op een degelijke, goed gespeelde, maar vooral ook humoristische manier kunnen brengen.

Het verhaal van het stuk lijkt nog het meest op de verwikkelingen uit het boek 'Wilt' en andere boeken van Tom Sharpe. De meest gewone dingen worden volledig uit hun verband gerukt door politieagenten, die getraind lijken te zijn om alles verdacht te vinden. Natuurlijk geven de hoofdpersonen daar door hun (in ieder geval in hun ogen) niet alledaagse gedrag soms ook aanleiding toe. Zo is opa Martin Vanderhof (het filosofisch rust- en middelpunt van de familie) van het ene op het andere moment opgehouden met werken. Zijn schoonzoon Paul maakt vuurwerk in de kelder met de ijsman meneer De Pinna, die jaren geleden ijs kwam bezorgen en toen voorgoed is gebleven.

De hoofdpersonen hebben door hun afwijkende idealen een eigen wereld gecreëerd, hun eigen paradijs. De confrontatie tussen die eigen werelden en de harde, materialistische, zakelijke buitenwereld vormt de basis van het verhaal.

Net als andere families moet natuurlijk ook deze familie belasting betalen, vindt de buitenwereld. Een belastingambtenaar wordt op hun afgestuurd, maar staat met zijn mond vol tanden, als opa op een ontwapenende manier uitlegt, dat hij niet in belasting betalen gelooft. Daarbij blijft het natuurlijk niet.

Drie geheime agenten arresteren de gehele familie, omdat ze niet kunnen geloven, dat er geen kwade bedoelingen zitten achter het drukwerk van de andere schoonzoon Ed. Ook geloven ze niet, dat het buskruit in de kelder alleen bedoeld is om vuurwerk te maken.

Net op het moment, dat alles in het honderd lijkt te lopen, komt de familie van de verloofde van Alice (de oudste dochter) langs. Deze degelijke zakenman en zijn vrouw willen kennis komen maken met de familie van de vrouw met wie hun zoon wil trouwen. Bijna wordt deverloving verbroken, maar gelukkig zorgt Opa nog voor het verlossende woord en loopt alles toch nog goed af.

Op blijspelen en kluchten wordt door veel 'toneelliefhebbers' vaak nogal neergekeken. Humoristische scènes, die door een groot publiek leuk worden gevonden, kunnen volgens sommige mensen per definitie niet tot 'DE' kunst gerekend worden. En vaak wordt het maken van dit soort stukken als 'makkelijk' gezien.

Toch hebben ook grote schrijvers als Shakespeare, Woody Allen en Annie M.G. Schmidt zich met dit genre beziggehouden. Ook de acteurs zijn vaak goede spelers. John Lanting (nu door velen verguisd) was vroeger een zeer gewaardeerd speler in het serieuze toneel. Kluchten vereisen geloofwaardige typetjes, personages en een perfecte timing. Beide tegelijk bereiken is ontzettend moeilijk. Een amateurgezelschap dat dat weet te bereiken verdiend een grote pluim.

Gaat in première op zaterdag 25 november, en zal vervolgens ook gespeeld worden op zondag 26 en maandag 27 november. De voorstelling speelt in de Vrijhof en begint alle dagen om 20:00. Kaarten kosten op zaterdag en zondag f12,50/f10,- respectievelijk zonder en met CJP/Pas65/CK/E-pas. Op maandag geldt het normale Vrijhof-tarief: F7,50/f4,- respectievelijk zonder en met CJP/Pas65/CK/E-pas. Reserveringen Bert Harperink 0541-520021 (na 17:00) of receptie Vrijhof 053-4898002.

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.