Ritzen zat na afloop van het Kamerdebat over de OV-kaart, afgelopen dinsdag, 'met de handen in het haar'. Alleen de regeringspartijen PvdA en D66 zijn - met de nodige mitsen en maren - geneigd het akkoord te steunen dat de minister vorige week met de openbaar-vervoerbedrijven sloot. Coalitiegenoot VVD vindt echter dat Ritzen 'veel te veel geld uitgeeft'. En de oppositie vindt dat hij studenten te weinig biedt. Ritzen gaat nu overleggen met het kabinet.
Het akkoord met de openbaar-vervoerbedrijven dat minister Ritzen de Kamer deze week voorlegde, houdt in dat de huidige kaart in ieder geval behouden blijft voor iedereen die nu al studeert. Dat betekent dat ze kunnen kiezen tussen een weekend- en een weekkaart.
Ook studenten die komend studiejaar (of later) beginnen te studeren, hebben nog een tijdje die keus. Maar vanaf 1999 krijgen zij de zogeheten `uit/thuiskaart'. Dat betekent dat studenten op kamers verplicht worden een weekendkaart te nemen en thuiswonenden een weekkaart krijgen.
Ritzen en de openbaar-vervoerbedrijven hebben echter afgesproken dat het volgende kabinet tot halverwege 1998 de kans heeft toekomstige studenten alsnog de vrije keus tussen week- of weekendkaart te geven. De nieuwe minister van Onderwijs moet het openbaar vervoer dan wel 90 miljoen gulden extra betalen.
Met name deze laatste afspraak zorgde in de Tweede Kamer voor discussie. PvdA en D66 willen zich er wel voor inzetten dat die 90 miljoen op tafel komt, maar eisten niet meteen harde toezeggingen. De oppositie (CDA, Groen Links en klein rechts) deed dat wel. Komen die niet, dan dreigt ze de VVD te steunen. Die wees het akkoord over de OV-kaart zonder meer af. De
liberalen deden dat overigens om heel andere redenen dan de oppositie: zij willen niet dat er meer, maar minder geld aan de OV-kaart wordt uitgegeven.
De impasse die nu ontstaan is, moet nog deze week doorbroken worden, want vrijdag begint het reces van de Tweede Kamer. Direct na het debat merkte Ritzen op 'niet optimistisch' te zijn. Het kabinet is niet van plan 90 miljoen extra uit te geven, zei hij, en nieuwe onderhandelingen met de openbaarvervoerbedrijven noemde hij 'uitgesloten'.
Later op de avond kwam de PvdA, na overleg met Ritzen, met het voorstel de benodigde 90 miljoen te betalen uit de meevallers van het kabinet. Daarmee zou het akkoord over de OV-kaart gered kunnen worden - met steun van de oppositie, maar zonder die van de VVD.
Als Ritzen het contract met het openbaar vervoer weet te redden, krijgen studenten in de toekomst in ieder geval iets meer voordeel van hun weekendkaart dan nu. Door de week krijgen studenten met zo'n kaart dan altijd korting. Nu krijgen ze die alleen buiten de spits. Daarnaast kunnen ze
voortaan vanaf vrijdagavond zes uur gratis reizen, een uur eerder dan nu.
Het contract loopt tot 2002 en kost 570 miljoen gulden per jaar. Dat is 330 miljoen minder dan Ritzen dit jaar aan de OV-studentenkaart kwijt is. Het regeerakkoord van het paarse kabinet verplichtte hem zelfs 500 miljoen te bezuinigen. Dat lukt niet met dit contract. Ritzen moet daarom nog 170 miljoen gulden bij andere posten op zijn begroting weghalen.
De studentenbonden ISO en LSVb hopen dat de Kamer het kabinet dwingt de huidige OV-kaart te handhaven. De uit/thuiskaart is volgens hen 'waardeloos.' Wie met een weekendkaart opgezadeld wordt, moet bijvoorbeeld betalenals hij buiten zijn aan een andere universiteit of hogeschool colleges volgt of stage loopt buiten zijn woonplaats.