Debuut-CD brengt absurditeit in metal

| Redactie

Bijna iedereen binnen de universitaire 'bandjeswereld' kent hem: muzikale duizendpoot Gijs van Ouwerkerk, student werktuigbouwkunde. Rond deze tijd komt de eerste CD 'Holland is made of tofu' van zijn soloproject Solarisis in een aantal landen uit. Een gesprek over grenzeloze passie voor metal, veganisme en natuurlijk het album.

De talloze posters van verschillende metalbands op de kamer van Gijs verraden zijn muzieksmaak. Het is de kamer waar de CD is opgenomen. Al in de zomer van 1998 waren de opnames van de volledig zelf geproduceerde debuut-CD voltooid. Twee jaar eerder verschenen twee demo's, maar daarna was het tijd voor een volwaardig album met nieuwe nummers. De zang en gitaarpartijen werden analoog opgenomen, waarna met behulp van de computer de drums, bas-, en keyboardstukken werden toegevoegd. Het Duitse Morbid Records sloot een platendeal met de muzikant.

'De basis van de muziek ligt in de death metal, maar er zijn ook duidelijk elementen van andere zware metal te horen, zoals black-, en thrashmetal', vertelt Gijs. Bij sommige metalbands wil de melodie nog wel eens ontbreken, op 'Holland is made of tofu' zeker niet. Er zijn raakvlakken met bands uit verschillende hoeken, zoals Edge of Sanity, Amorphis, Paradise Lost, Samael en Sinister, wat de diversiteit van het album weergeeft.

Waarom metal? 'Da's een moeilijke vraag. Het geeft me een soort positieve kracht, een opbeurend gevoel. Net als bij personen is het moeilijk uit te leggen waarom je iemand mag, zo ook bij muziek; er is een vorm van magie aanwezig.' Daar komt ook een beetje de naam van de eenmansband vandaan. 'Solarize' wil zoveel zeggen als blootstellen aan de zon. 'Solarisis' is geen bestaand woord, maar betekent zoiets als blootstelling aan licht, oftewel het ontvangen van positieve energie.

Jaar les

In 1992 hing Gijs voor het eerst z'n gitaar om. Na een jaar les en veel oefenen componeerde hij zo'n twee jaar later zijn eigen nummers. Op de universiteit begon hij de band Beloved Demise, waar hij de gitaarpartijen en zang voor z'n rekening nam. 'Door het spelen in een band kreeg ik veel meer inzicht in het gehele geluid van een band en begon m'n interesse voor drums te groeien. Vanaf die tijd ben ik zelf wat gaan tikken op het drumstel en ben ik begonnen met het schrijven van nummers voor alle instrumenten', vertelt hij. Om z'n drumkunsten verder uit te breiden richtte hij de coverband Deifecation op, die inmiddels uitgegroeid is tot een serieuze band en in de band Lichmistress bespeelde hij tot voor kort de basgitaar.

Toch is Gijs met al zijn bandervaring solo gegaan. 'Tja, het is voor mij gewoon heel natuurlijk om alleen te werken. Waarom schildert een schilder alleen en werkt een beeldhouwer alleen? Als je samen werkt, zul je altijd compromissen moeten sluiten, terwijl ik met Solarisis gewoon kan doen wat ik wil.' Voor optredens heeft Gijs de hulp ingeroepen van sessiemuzikanten, waarmee hij aan het begin van het nieuwe millennium voor het eerst hoopt op te treden.

'Holland is made of tofu' zal in tal van landen uitkomen. Niet alleen in heel Europa, maar ook in de landen Turkije, Rusland, Australië, China, Canada, Japan, Mexico, Venezuela en mogelijk de Verenigde Staten zal het album te koop zijn. De ietwat vreemde titel van de CD is bewust gekozen om voor een vrolijke noot te zorgen. 'Ik vind het goed om eens wat absurditeit en luchtigheid in de metal te brengen, het is namelijk vaak wel een erg serieuze boel.'

Toch is de titel niet helemaal uit de lucht komen vallen. Het is bedoeld als parodie op de reclamecampagne 'Nederland is van kaas' en krijgt een serieuze tint als je bedenkt dat de muzikant veganist is en dus alle dierlijke producten zoveel mogelijk probeert te vermijden.

De boycot tegen dierenexplotatie is niet altijd mogelijk. 'Het eten en dragen van dergelijke materialen is wel relatief makkelijk te voorkomen,maar in bijvoorbeeld asfalt zijn ook dierlijke ingrediënten te vinden. Het gaat wel heel ver om het gebruik van asfalt uit de weg te gaan.' Veganisme is een belangrijk thema in de muziek van Solarisis. Toch benadrukt Gijs dat niet al z'n teksten anti-vlees zijn. Onderwerpen als overbevolking, maar ook z'n liefde voor muziek en filosoferende teksten zijn terug te vinden op het debuutalbum.

Voor de toekomst zijn er nog weinig concrete plannen. 'In eerste instantie wil ik gewoon wat losse optredens in Nederland doen. Er zijn wat ideeën voor een korte Europese toernee, maar die plannen zijn nog vaag. Bovendien kan ik er vanwege m'n studie niet lang tussenuit, dus zal zo'n tour hooguit een week of twee kunnen duren', zegt Gijs. Hij verwacht wel dat het mogelijk wordt om al z'n toekomstige albums via een platenlabel uit te brengen. 'Ik ben alweer volop aan de slag voor de volgende CD. Het liefste zou ik parttime met werktuigbouwkunde bezig zijn en de rest van de tijd aan muziek besteden. Ik zou geen van beide full-time willen doen', zo blikt Gijs in de toekomst. 'Eigenlijk zou ik helemaal niks full-time willen doen.'

'Holland is made of tofu' is te verkrijgen bij Morbid Records, tal van Nederlandse mailorder bedrijven, een aantal muziekzaken in Enschede of bij Gijs zelf, tel. 5099.

Gijs van Ouwerkerk

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.