`Dat is leuk voor een radio-uitzending,' dacht De Vries toen hij het postertje van de Wetenschapswinkel zag hangen waarin gevraagd werd wie een onderzoek naar de commerciële waarde van het Twents wilde uitvoeren. De Vries, ook werkzaam bij Radio Oost, zag in de oproep in eerste instantie een leuk nieuwsitem. Bij navraag bleek dat er nog geen student gevonden was om het onderzoek uit te voeren. Danny had nog wat studiepunten nodig, zag wel iets in het onderwerp en besloot om het dan maar zelf te doen.
Onder begeleiding van WMW-hoogleraar P.Schellens voerde hij het onderzoek uit. Aan 350 ondernemers in Twente stuurde hij een enquête. De geadresseerden kwamen uit drie branches; autobranche, makelaardij en kleine ondernemingen. De laatste categorie werd gesplitst in stad en platteland.
`Ik vermoedde toen ik eraan begon dat het Twents totaal geen commerciële waarde had. Het is achteraf misschien een beetje dom dat ik dat dacht. Eigenlijk is het immers een open deur. Wanneer mijn vader met zijn Amsterdamse tongval naar de Amsterdamse sloop gaat dan doet hij vast betere zaken dan bij een Twentse sloop.'
En inderdaad wezen de resultaten wel degelijk op een commerciële waarde van het Twents. Meer dan zestig procent van de gevraagde ondernemers blijkt regelmatig tot altijd Twents met de klanten te spreken. Ondernemers maken de inschatting dat 65 procent van hun klanten het Twents beheerst. Des te opmerkelijker is het dat ondernemers het niet bezwaarlijk vinden als hun personeel geen Twents kan spreken. Ook adverteren ze niet in het Twents. `Dat komt omdat ze onbewust met het Twents bezig zijn. Gaan ze in het Twents adverteren dan betekent dat dat ze bewust ermee bezig zijn. Dat doen ze niet,' verklaart De Vries. Hij vindt het zelf opvallend dat er geen onderscheid is in het gebruik van Twents in de verschillende branches en tussen stad en platteland. Ook in steden wordt dus op vrij grote schaal nog Twents gesproken.
De ondernmers denken dat de culturele waarde van het Twents belangrijker is dan de commerciële. Slechts 18 procent oordeelt dat het Twents moet worden gestimuleerd in de eigen bedrijfstak, terwijl bijna 50 procent vindt dat het Twents in het algemeen gestimuleerd moet worden.
Wat doet dat Twents dan met de klanten? `Het werkt sfeerbevorderend en wekt vertrouwen. Het versterkt de band tussen de ondernemer en de klant. Wanneer de klant lekker in het plat een gesprek kan voeren, zal hij misschien eerder wat kopen.' De Vries nam bij 15 bedrijven nog een mondeling interview af. Enkele ondernemers gaven aan dat het Twents de spanning tussen ondernemer en klant kan weghalen.
De Vries is bewust voorzichtig met de conclusies die hij trekt. `Het is duidelijk dat het Twents sfeerbevorderend is. Dat is gegarandeerd zo. Maar ik kan niet zeggen: spreek Twents en je krijgt meer klanten. Daar is het onderzoek ook te kleinschalig voor. Ik denk dat het de moeite waard is om een vervolgonderzoek te doen.'
Zelf spreekt De Vries geen Twents, hij is een geboren Amsterdammer. `Ik vind het eigenlijk wel jammer dat ik er niets van meegekregen heb, het heeft wel iets.' Maar voorlopig voor hem even geen Twents. `Met mijn afstudeeropdracht wil ik iets heel anders gaan doen.'
Danny de Vries