De ervaringsgerichte doorvraag

| Redactie

Hoe weet je als studentbestuurder welke capaciteiten iemand heeft? Of iemand capabel genoeg is om jouw bestuursfunctie over te nemen? Hoe zou je iemand competentiegericht moeten interviewen en welke technieken kan je daarbij gebruiken? Deze vragen stonden centraal in de oktobertraining die de Student Union gisteren aanbood aan studentbestuurders.

De Human Capital Group, onderdeel van Deloitte & Touche, verzorgde dot keer de training. In een tweeëneenhalf uur durende sessie werd de theorie van het competentiegericht interviewen uitgelegd, afgewisseld door oefeningen.

Om te beginnen werd duidelijk gemaakt dat je als interviewer een stuurfunctie hebt en dat de geïnterviewde zich op zijn gemak moet voelen tijdens het interview. Maar hoe bereik je als interviewer nu je doel, namelijk het kennen van de competenties van de ondervraagde? Welk soort vraag gebruik je (open of gesloten, keuze of suggestieve vraag)?

Belangrijk in dit kader blijkt de zogenaamde 'ervaringsgerichte doorvraag.' Waarom was jij in die specifieke situatie een uitgesproken leider? Achterliggend idee is dat het gedrag uit het verleden ook het gedrag in de toekomst zal zijn. In dit kader werd het STAR-model geïntroduceerd: de kandidaat noemt een situatie (S) uit het verleden waarin hij of zij een bepaalde taak (T) had; welke actie (A) ondernam hij of zij vervolgens en waarom (het belangrijkste onderdeel van het STAR-model)? Ten slotte rest de vraag wat het resultaat (R) is geweest.

Sinds vorig jaar organiseert de Student Union iedere maand trainingen voor studentbestuurders. Doel is het ondersteunen van studentbestuurders bij hun bestuurswerk. Onderwerpen variëren van marketing en facilitatietechnieken tot teambuilding en onderhandelingstechnieken. De volgende training is op 2 november.

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.