Etmaal van de Communicatie

| Redactie

Gestoken in hooggehakte laarsjes, hippe ringtones en overhemden in pasteltint woonden donderdag 7 en vrijdag 8 februari zo'n 240 communicatiewetenschappers het jaarlijkse congres `Etmaal van de communicatie' bij. Het spektakel vond plaats in Pakhuis De Zwijger in Amsterdam, met uitzicht op `t IJ.

Ruim twintig UT'ers waren op het congres aanwezig: sommigen uit pure interesse voor het vakgebied, anderen om te netwerken en weer anderen om hun onderzoek te presenteren. De dag werd geopend met een presentatie door professor Mary Beth Oliver van Penn State University met een lezing over (televisie)publiek. Daarna gingen in verschillende zalen de presentatiesessies van start.

Dit jaar was er gekozen voor een ruime opzet. Traditionele communicatieonderwerpen als reclame en journalistiek kwamen aan de orde, maar ook items als nieuwe media en gaming. Niet iedereen keek even positief tegen die opzet aan. Sommigen, waaronder promovendus Joost Verhoeven, vonden het jammer dat men daardoor niet de diepte in kon. `Je blijft heel oppervlakkig geïnformeerd over de verschillende onderzoeken. Maar voor het netwerken is het wel goed, je ziet waar iedereen mee bezig is, en misschien nog belangrijker: men ziet waar jij mee bezig bent.' Maar na vier jaar is het nieuwe er voor Verhoeven wel vanaf. `Echt nieuwe mensen ontmoeten doe ik nu nauwelijks meer: het is een klein wereldje, je komt steeds dezelfde mensen tegen.'

Voor een aantal TCW-studenten was het Etmaal het eerste bezoek aan een congres. Voor Kirsten Voncken (vijfdejaars TCW) was het helemaal spannend omdat zij ook nog eens de uitkomsten van haar bacheloronderzoek naar de publieke omroep moest presenteren. `Ik had geen idee wat ik kon verwachten. Maar nadat ik had gezien hoe het er donderdag aan toeging had ik er wel vertrouwen in.' Over de gehouden presentatie waren haar begeleider Verhoeven en zij best tevreden. Verhoeven, die zelf alleen deelnam aan de posterpresentaties, vond zelfs dat ze het beter deed dan de `bobo's' die in dezelfde sessie als Kirsten moesten presenteren.

Voor de meeste TCW'ers was het Etmaal al met al een bron van inspiratie. Sanne ten Tije (vijfdejaars TCW) was `uitermate positief' gestemd: `Ik weet nu zeker waar ik mijn afstudeeronderzoek op ga richten. Je hoort hier zoveel en doet hier zoveel ideeën op, dat is gewoon leuk!' Ook voor Ten Tije liggen er nu vele afstudeermogelijkheden open, denkt ze: `Na mijn presentatie kwamen er allemaal mensen naar me toe met ideeën en aanvullingen. Iedereen helpt elkaar, dat vind ik heel bijzonder.' En de sfeer? Die was prima, aldus Ten Tije: `Je ziet hier allemaal mensen lopen, wiens naam je kent van boeken en artikelen die we in onze studie hebben gelezen. Mensen die echt al lang in de wetenschap meelopen. Ze doen allemaal heel gewoon, ook tegen ons studenten. We mogen tutoyeren en ze zijn oprecht geïnteresseerd in onze mening.'

Tijdens het congres onderscheidden de UT-presentaties zich door hun toegepaste onderzoek. Kirsten Voncken: `Veel van wat hier gepresenteerd wordt is volgens mij onderzoek om het onderzoek. Bij de UT-inbreng is de praktische kant heel duidelijk aanwezig. Je snapt direct wat de relevantie van het onderzoek is. Dat vind ik toch wel een prettiger aanpak.'

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.