Er was opnieuw veel belangstelling voor de subsidies: in totaal schreven 508 wetenschappers een onderzoeksplan. Minder dan één op de zes aanvragen is uiteindelijk gehonoreerd. Onder de winnaars zijn 31 vrouwen.
Er vallen dit keer meer onderzoekers in de prijzen en de subsidies zijn hoger dan voorheen. Dat kon, omdat het budget voor de subsidies is verhoogd, zegt onderzoeksfinancier NWO.
De Vidi-subsidies zijn de tweede stap in de Vernieuwingsimpuls. Beginnende onderzoekers kunnen een Veni-subsidie van maximaal 250 duizend euro aanvragen en voor de zeer ervaren onderzoekers zijn er Vici-subsidies van 1,5 miljoen euro.
De indieners moesten tamelijk lang wachten voor ze de uitslag kregen, want deze keer hielden twee verschillende panels de voorstellen tegen het licht. Deskundigen van de afzonderlijke ‘wetenschapsgebieden’ (zoals chemie, geesteswetenschappen, gezondheid enzovoorts) maakten de eerste schifting. Die kozen bepaalde onderzoekers uit, wezen andere af en gaven een beperkte groep onderzoekers een tweede kans in drie ‘gebiedsoverstijgende domeinpanels’: alfa-gamma, bèta en life sciences. Die bredere panels maakten de laatste schifting.
Zo wil NWO niet alleen de top van elk wetenschapsgebied eruit pikken, maar ook goede voorstellen van verschillende disciplines tegen elkaar afwegen. Het moet “de kans vergroten dat wetenschapsbreed de beste voorstellen worden gehonoreerd”, aldus NWO.
Maar volgend jaar hoeft het voor tachtig procent van de onderzoekers niet meer zo lang te duren: die krijgen na de eerste schifting alvast te horen of ze zijn uitverkoren of afgewezen. De anderen weten dat ze doorgaan voor de tweede beoordeling.
De namen van de Veni-, Vidi- en Vici-subsidies en zijn ontleend aan het beroemde briefje dat Caesar na een veldslag aan de senaat van Rome stuurde: ik kwam, ik zag, ik overwon.
HOP, Bas Belleman