'Wij zijn behoorlijk gedupeerd'

| Stan Waning

De sport- en cultuurverenigingen zijn flink geraakt door de nieuwe coronamaatregelen nu ze vanaf 17.00 uur de deuren moeten sluiten voor haar leden. Gaan ze overdag trainen of is alles gecanceld? ‘Wij zitten met onze handen in het haar’.

Bij Marnix Smit, trainer van de eerste selectie van Drienerlo, heerst er bovenal onduidelijkheid. ‘Het is afwachten. De KNVB heeft nog niks besloten en de Tweede Kamer gaat nog in debat. Hopelijk heroverwegen ze dit besluit, maar de trainingen van dinsdag en donderdag gaan in ieder geval niet door.’

De oud-profvoetballer voelt er weinig voor om de trainingen van de avond naar de middag te verplaatsen. ‘We zitten allemaal met reguliere verplichtingen. Spelers studeren in de middag of werken, dus dat is geen optie. Daarnaast is het vanuit epidemiologisch oogpunt ook niet handig lijkt me, want je verschuift het probleem.’

Weerstand

Smit snapt overigens niet waarom het kabinet tot dit besluit is gekomen. ‘Als ik naar onze trainingen kijk: die jongens behoren niet tot de risicogroep en sporten is goed voor de weerstand. Daarnaast voetballen we in de buitenlucht en na de training fietst iedereen naar huis. De kleedkamers zijn dicht, dus ik zie niet in waar iemand een besmetting kan oplopen, al ben ik geen expert. Sport is een belangrijke uitlaatklep in deze tijd, waarin er al weinig mogelijk is.’

Trainen is de komende weken geen optie, maar de wedstrijden van Drienerlo gaan vooralsnog gewoon door. ‘Voor aanstaande zaterdag is dat geen probleem, maar op lange termijn is niet trainen maar wel voetballen geen optie. Dat kan blessures opleveren en is niet wenselijk. We wachten af waar de voetbalbond mee komt.’

*De KNVB kondigde maandagavond aan dat het prestatieamateurvoetbal (A-categorie), waaronder de eerste selectie van Drienerlo valt, aankomend weekend niet doorgaat.

Afwachten. Dat is ook wat handbalvereniging Cabezota doet. ‘Maar wij zitten met onze handen in het haar. Wij willen onze leden van sport voorzien en dat lijkt ons nu niet te lukken’, verzucht voorzitter Sven Ermans. Voor de handbalvereniging zijn de vooruitzichten helemaal droevig. Niet alleen lijkt trainen voorlopig geen optie, ook de duels staan op losse schroeven, want in het weekend speelt Cabezota vaak ’s avonds. ‘We pissen naast de pot’, aldus de voorzitter.

Wij denken eraan om in groepjes van vier ’s avonds een soort bootcamp te houden op de campus. Dat mag nog wel en dan ben je toch nog sportief bezig.

Hij hoopt dat het mogelijk is om in de middag wekelijks een training voor de leden aan te bieden. ‘Het kromme is alleen dat je dan een veel drukkere training krijgt, omdat we normaal vier trainingen in de week aanbieden. Dat is juist niet de bedoeling. Onze leden hebben begrip voor de maatregelen, maar we betreuren het wel.’

Geen winterstop

De impact bij Cabezota lijkt sowieso groter dan bij Drienerlo, omdat handbal ook geen winterstop kent. De maatregelen gelden voor de komende drie weken, maar niemand lijkt eraan te twijfelen dat de coronaregels langer gaan gelden. ‘Dat maakt dat wij behoorlijk gedupeerd zijn. Wij denken eraan om in groepjes van vier ’s avonds een soort bootcamp te houden op de campus. Dat mag nog wel en dan ben je toch nog sportief bezig.’

Voor cultuurverenigingen is het voorlopig ook behelpen. Zo ook bij bij dance- en hiphopvereniging Break-Even. Voorzitter Alec Zirnheld: ‘Voorlopig gaan al onze lessen niet door. Op maandag staat er altijd een breakdanceles op het programma en woensdag twee hiphoplessen, maar al die trainingen zijn na 17.00 uur, dus dat is balen. We zoeken naar alternatieven, maar vermoedelijk zijn die online. Misschien kunnen we nog één les in de middag aanbieden, doordeweeks of in het weekend.’

Ook Zirnheld heeft begrip voor de maatregelen, gezien de enorme aantallen besmettingen. ‘Maar het is irritant, omdat we net lekker bezig waren. De vereniging is populair, want we wilden gaan uitbreiden naar een vierde les in de week. Hopelijk blijven onze leden betrokken en kunnen we snel weer samenkomen.’

Puzzelen

De hockeyers van DHC Drienerlo hebben één gelukje: afgelopen weekend speelden de meeste teams de laatste veldwedstrijd van het seizoen, waarmee de competitie in ieder geval afgemaakt kon worden. Verder is er weinig reden tot optimisme, meent voorzitter Lysette Scheepmaker. ‘Dit is erg jammer. Ik vrees dat er weinig door kan gaan. We zouden het zaalseizoen in gaan, maar het was met alle teams al puzzelen voor ruimte in de zaal. Dat wordt nu alleen maar erger.’

Scheepmaker merkt dat de leden van DHC Drienerlo snappen dat er wordt ingegrepen. ‘Maar waarom 17.00 uur als eindtijd? Stel dat sporten tot 20.00 uur mocht, dan waren de problemen veel minder groot geweest. In elk geval voor ons.’

DHC Drienerlo is afhankelijk van de UT, de KNHB en de overheid en wacht af wat er mogelijk is. Scheepmaker vrees dat de gedwongen stop langer dan drie weken gaat duren. ‘In maart begint het veldseizoen vaak weer. Hopelijk kunnen we dan gewoon weer beginnen.’

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.