‘Er stroomt al maanden geen bier door de leiding’

| Jelle Posthuma

Van online borrelen tot een Bob Ross-thuisschilderpakket: studenten(sport)verenigingen in Enschede doen er alles aan om de binding met hun leden niet te verliezen. Toch hakt de coronacrisis erin, vooral bij verenigingen met een eigen kroeg. U-Today maakte een rondje langs de velden.

Photo by: Arjan Reef

Te beginnen aan de Auke Vleerstraat. Hoe staat roeivereniging Euros ervoor? ‘Deze tijden vragen om creatieve oplossingen’, weet voorzitter Stijn Berendse. De roeiers proberen er het beste van te maken, zo goed en zo kwaad als dat gaat. ‘Zo hebben we een eigen ventilatiesysteem gebouwd in ons krachthonk, dat is goedgekeurd door de UT. Op deze manier kunnen onze leden blijven sporten. Uit deze kleine overwinningen halen we energie.’

De coronacrisis is voor de vereniging financieel een ‘flinke klap’, vertelt Berendse. Euros is de trotste eigenaar van een eigen sociëteit en daar is het al tijden ijzig stil. ‘Gelukkig kunnen we het voorlopig opvangen. Euros is een gezonde club met een financiële buffer. We kijken kritisch naar onze uitgaven en proberen doormiddel van sponsoring en acties extra geld binnen te halen. Zo hebben we laatst nog Euros-chocoladeletters verkocht aan onze leden.’

Niet iedere UT-vereniging hoeft een eigen kantine of kroeg overeind te houden. Zo ook voetbalvereniging Drienerlo. ‘We missen wel wat inkomsten uit bijvoorbeeld bardiensten, maar er zijn ook minder kosten’, vertelt Sharon Strik. De groenwitten trainen op dit moment alleen in groepjes van vier. ‘Meer kunnen we onze leden niet bieden. Daarom is de contributie dit jaar ook lager. Dat leek ons wel zo netjes.’ Volgens Strik ligt het ‘sociale deel’ binnen Drienerlo vrijwel volledig stil. ‘Het is lastig mensen enthousiast te krijgen voor activiteiten. We merken dat er voor online borrels geen animo is.’

Bij schaatsvereniging Skeuvel zijn er nog wel online activiteiten, maar het is vooral voor eerstejaars lastig aanhaken, weet voorzitter Lillian de Jong. ‘Als nieuweling is het ontzettend lastig om je te mengen in een videogesprek. We hopen daarom dat de introductietrainingen volgend jaar februari weer doorgaan. Alleen dan kunnen eerstejaars onze vereniging écht leren kennen.’

Voorlopig ligt het schaatsseizoen voor Skeuvel stil. ‘We kunnen als vereniging nog niet schaatsen, maar hoeven gelukkig ook geen ijshuur te betalen. Daarom krijgen leden van ons één schaatskaartje per week, zodat ze toch het ijs op kunnen. Ook trainen we buiten op het droge met onze leden. We proberen – daar waar mogelijk – zoveel mogelijk te doen.’

Pakkerij

Hoe is het in de binnenstad? Ook de studentenverenigingen in de Pakkerij kampen met de coronamaatregelen. Het beeld ziet er voor de Pakkerijbewoners over het algemeen hetzelfde uit: met de vereniging gaat het (best) goed, maar met de kroeg een stuk minder. ‘Wat betreft de kroeg is het eigenlijk gewoon dramatisch’, zegt Mathijs Boer, ab actis bij Alpha. ‘Er komt niets binnen. Voor compensatie is onze sociëteit Flux net te klein. Gelukkig was 2019 een goed jaar. Daarom houden we het voorlopig nog wel even vol, maar ik hoop dat we volgend jaar weer langzaam open mogen.’

Bij AEGEE kunnen ze erover meepraten: de sluiting van de sociëteit is een groot gemis. ‘Normaal speelt alles zich af in onze kroeg’, vertelt vicevoorzitter Florine Glastra. ‘AEGEE is de kroeg, zou je kunnen zeggen. We merken dat leden minder betrokken zijn bij de vereniging.’ Niettemin doet het bestuur er alles aan om originele activiteiten te organiseren, zegt Glastra. ‘Van een geheel verzorgd Bob Ross-thuisschilderpakket tot een kersttrui van de vereniging: we willen aan onze leden laten zien dat AEGEE nog bestaat.’

Bij de buren van Taste is aan online initiatieven eveneens geen gebrek, vertelt secretaris Jasper van der Spek. ‘Laatst was er nog een online cantus waar ruim tweehonderd man aan meedeed, compleet met razende reporters die – uiteraard op anderhalve meter – ter plekke straffen kwamen uitdelen. Ook zijn er wat meer low-key activiteiten, zoals een bierproeverij. Toch merk je dat leden wel een beetje klaar zijn met alle online bijeenkomsten. Iedereen is gewoon heel erg coronamoe.’

Van der Spek hoopt dat de kroeg begin volgend jaar weer open kan. ‘Al is het maar met dertig man aan tafels, zoals in de eerste weken van dit collegejaar. Er stroomt al maanden geen bier door de leiding. De vereniging bestaat dertig jaar, er zijn goede buffers opgebouwd, maar het moet niet veel langer doorgaan dan een jaar. Ik verlang vooral naar het moment dat er weer geluid klinkt op onze sociëteit, zoals het hoort.’ Volgens Mathijs Boer van Alpha is er één schrille troost. ‘Als de kroeg weer opengaat, weet ik zeker dat onze leden het verlies binnen korte tijd gaan rechtzetten.’

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.