UK. De studente die zich als enige had aangemeld voor de bachelor Fries heeft zich - om privéredenen - teruggetrokken. Vorig jaar begonnen nog acht studenten aan de opleiding. `Het is een enorme afname van de laatste vijf jaar', stelt hoogleraar Goffe Jensma. `Jaren geleden waren een, twee, drie aanmeldingen eerder regel dan uitzondering, maar de laatste jaren ging het juist relatief goed.' Jensma wijt de terugloop aan de verhoging van het collegegeld voor een tweede studie. `Veel van onze studenten zijn niet meteen naar het vwo Fries gaan studeren, maar stromen door van het hbo of doen het naast of na een andere opleiding.' Jensma wil meer gaan samenwerken met andere kleine opleidingen en de studie herinrichten om deze aantrekkelijker te maken voor vwo-leerlingen.
AD VALVAS. De balansbandjes die de spelers van het Nederlands voetbalelftal tijdens het WK droegen, hebben geen enkel effect op lenigheid, balans en kracht. Dat blijkt uit een onderzoek dat de faculteit Bewegingswetenschappen heeft gedaan op verzoek van het tv-programma Radar, dat er maandag 13 september aandacht aan besteedde. Van de bandjes worden er duizenden per week verkocht. Hoogleraar Peter Hollander raadt die aanschaf af. `Nu we het onderzoek gedaan hebben en we alle getallen op een rijtje hebben gezet, kun je zien dat er geen enkel effect is van die polsbandjes.'
CURSOR. Via je gsm of computer betalen voor prints. Dat is vanaf nu mogelijk aan de TU/e. Geld op zak hebben is niet meer nodig en studenten kunnen nu ook buiten kantooruren overal hun tegoed opwaarderen en prints betalen. TU/e-studenten moeten momenteel bij de receptie of servicebalie van hun faculteit aankloppen om hun printtegoed tegen betaling op te waarderen. De dienst ITC heeft voor deze problemen een oplossing gezocht en stuitte op MyOrder, een programma dat op de smartphone of computer geïnstalleerd kan worden. Deze `online portemonnee' is gekoppeld aan het Print en Kopieer Accounting Systeem.
DELTA. Vrouwen zijn bij de TU Delft ondervertegenwoordigd in de functies universitair docent, hoofddocent en hoogleraar. Doorstroming stokt vooral na hun werk als postdoc, blijkt uit onderzoek. Hoe hoger de functie bij de TU, hoe kleiner het aandeel vrouwen. Zo was in 2008 maar 6,1 procent van de hoogleraren vrouw, terwijl het landelijk gemiddelde op 11 procent ligt. Een gangbare verklaring is dat vrouwen relatief minder werken, maar bij de TU werken vrouwen op wetenschappelijke functies gemiddeld juist evenveel uren als mannen. Volgens de onderzoekers spelen culturele factoren binnen de TU ook een rol. Vrouwen worden gezien als `de ander': ze zijn meer zichtbaar als vrouw dan als wetenschapper. Daar komt bij dat hier een sterke nadruk ligt op profilering.