Land van herkomst: Grand Canaria (Spanje)
In Nederland: 3 januari 2002
Verplaatsingssnelheid: 800 km/dag
Portefeuillehouder: Dick Schlüter, coördinator Wetenschapswinkel
'Geen enkel probleem, de invoering op de Canarische eilanden. De mensen hadden het alleen maar over de nieuwjaarsloterij. De hoofdprijs was in Las Palmas gevallen. Miljoenen peseta's. Of euro's? Weet ik eigenlijk niet.
'Zelf had ik thuis expres Nederlandse euro's ingekocht om daar uit te geven. Dat vind ik dan weer leuk. Terwijl ik helemaal niet chauvinistisch ben. Als historicus geloof ik dat al die verschillende muntjes een tussenstadium markeren. Ooit gaan we over op één munt met gelijke voor- en achterkant. Dat zag je in de middeleeuwen ook gebeuren: elke stad had aanvankelijk z'n eigen muntslag, maar dat was al snel over. Alles tendeert naar globalisering. Die nationalistische symboliek zal hol blijken.
'Niettemin vind ik het - ook weer als historicus - leuk om te zien wat bepaalde volkeren graag op hun geld zien staan. De Spanjaarden komen, behalve met hun koning, met literatuur en architectuur. De kleinere munten hebben de schrijver van Don Quichote, Cervantes, erop. Of de Sagrada Familia, de kathedraal van Gaudí in Barcelona. Wij hebben alleen de koningin. Beetje schraal vind ik dat.'
![]()