Hoewel de meeste docenten uitgaan van vertrouwen in hun studenten, aannemen dat ze geïnteresseerd zijn en actief met opdrachten aan de slag gaan, is het stellen van grenzen en het voorkomen van ontduiking niet meer taboe, zo bleek tijdens de workshops over 'Tegengaan van plagiaat' en 'Voorkomen van meeliften bij projectonderwijs.' Wantrouwen en vertrouwen tussen student en docent stonden daarin centraal.
Een andere opvallende trend in de sessies van dit jaar was de nadruk op lesmateriaal, dat door de docent al of niet ingrijpend aangepast kan worden. Materiaal voor 'Zeer Actieve Psychologie' bijvoorbeeld, bestaat uit blokjes van 15 tot 30 minuten, naar believen te gebruiken als opwarmer, demonstratie of als practicum. En de geïntegreerde Twentse bedrijfscase Innobus kan met eigen stukken theorie en opdrachten worden uitgebreid. Een heel verschil met de begintijd van computerondersteund onderwijs, toen de programma's net als onveranderbare leerboeken werden aangeboden. Nu is de kans op hergebruik door andere instellingen groter en komen er zelfs halffabrikaten op de markt, die de gebruiker inpast en aanpast naar behoefte.
In de discussies konden deelnemers elkaar doorzagen over vragen als: 'Moet je in dat gecomputeriseerde natuurkunde-experiment de echte opstelling niet een grotere rol laten spelen?', 'Welk soort leren lok je eigenlijk uit met die verkenningen van psychologische theorieÙn en kun je dat ook toetsen?' en 'Vindt er nog een confrontatie met de theorie plaats, als je studenten zelf met een interactieve bedrijfscase op cd-rom laat spelen?'
Sterker dan in voorgaande jaren bleek hoeveel hbo en universiteit elkaar te bieden hebben. Voor UT-docenten, belast met het verlenen van vrijstellingen aan de zij-instromers van de mastersopleidingen, bleek de intake assessment in het hbo een eyeopener te zijn. 'Daar zijn we helaas nog lang niet aan toe', klonk de verzuchting van een UT-medewerker, 'want dan moet het beschikbare leerplan daar ook op worden aangepast.'
Vaardigheden die studenten just in time nodig hebben bij projecten, zoals project management, interviewen, conflict hantering, website bouwen en presenteren, zijn tegenwoordig in heel Nederland vindenop http://iwp.cs.utwente.nl, een initiatief van UT-medewerkster Joke Oosterhuis. Een hbo-bouwkunde docent ging er enthousiast mee naar huis: 'Dat is nog eens tijdsbesparing!'
Nog meer tijdsbesparing is mogelijk als een computer in staat is essayvragen te corrigeren. Dat kan met CODAS, als je de vragen maar scherp genoeg formuleert. Het systeem bestaat uit een nakijk- en een fraudemodule. Wel moet voor de nakijkfunctie eerst minstens 10 procent handmatig nagekeken worden om het systeem te 'trainen'. Het aantal vereiste woorden per opdracht ligt bij 300 woorden. Schema's, tabellen en formules zijn niet geschikt; de content moet talig zijn. Vooral voor grote aantallen dus. 'Misschien moet daar toch nog een mensenoog naar kijken,' was het commentaar van een enkele luisteraar.