Cultuur

| Redactie

De tango is hot in de vaderlandse huiskamers. Geen cd-collectie is meer compleet zonder een schijfje Piazzolla. Allemaal de schuld van Maxima en polder-bandoneonist Carel Kraayenhof. Maar pianist Marcel Worms (maandag in Broodje Cultuur) raakte al ver voor de Hollandse hype in de ban van de tergende tango.

'Ik viel voor de tango in een rokerig achterafzaaltje in Parijs, zo begin jaren tachtig,' bekent Worms begin deze maand in NRC-Handelsblad. 'Ik werd naar binnen gelokt door het geluid van de bandoneon, op het podium stond het Sexteto Mayor. Het publiek was vrijwel exclusief Zuid-Amerikaans en riep uit volle borst om 'otra, otra!'- bis, bis! Ik heb met tranen in m'n ogen zitten luisteren.'

Toch duurde het nog twintig jaar voordat Worms kans zag om een eigen tango-cd op te nemen. Negentien oude en nieuwe tango's uit Latijns Amerika en Europa selecteerde de 52-jarige pianist voor de opnamen die begin vorig jaar in Middelbrug plaatsvonden. 'Een low budget opname,' aldus Worms. 'Drie tot vier opnamedagen zijn ideaal in zo'n geval, maar er kon maar één dag voor uitgetrokken worden. Om één uur 's nachts stond het laatste nummer erop.'

De presentatie van de cd 'Tangos for piano', eind vorig jaar in het Amsterdamse muziekcentrum De IJsbreker, was een groot feest. Willem Breuker ging met Worms op de tango-toer, een danspaar demonstreerde een paar pittige pasjes en schilder Anton Martineau exposeerde doeken waarbij hij zich door de tango had laten inspireren. Een van zijn werken siert de cover van Worms' cd, die door de Volkskrant enthousiast ontvangen en zelfs 'uitgesproken feestelijk' genoemd werd.

Het programma dat Marcel Worms maandag in Broodje Cultuur ten gehore brengt is een greep uit de tango's die hij al geruime tijd op zijn repertoire heeft staan. Het oudste werk dateert uit 1890 en is van de Spaanse componist Isaac Albeniz ('Spaanse klankkleur en ritmiek met de elegantie van de salon'), de nieuwste is de 'Quasitango' uit 2002 van de Nederlander Dolf de Kinkelder ('dikke percussieve akkoorden en een verwijzing naar de klankkleuren van het tango-orkest'). Natuurlijk is tango-keizer Piazzolla himself ook van de partij, evenals polder-Piazzolla Carel Kraayenhof.

Marcel Worms reist met recital- en kamermuziekprogramma's de wereld rond en heeft met zijn vaak thematisch opgezette programma's een eigen plek op de concertpodia veroverd. Hij kan putten uit 140 blues-composities die sinds 1996 speciaal voor hem zijn geschreven en hij maakte programma's rondom Picasso, Mondriaan enVan Gogh met muziek van hun tijdgenoten. Maar momenteel is het de tango die een hele speciale plaats in Worms' muzikale leven inneemt:

'Je hoeft het maar even aan te raken en het knalt uit elkaar,' zegt Worms in zijn recente NRC-interview over de tango. 'Maar uitbarsten doet tango bijna nooit. Het is muziek die net niet het achterste van haar tong laat zien. Daarom heeft ze ook zo'n zuigende werking op de luisteraar.'

'Tango's voor piano', maandag 31 maart, 12.35 uur Audiozaal. EUR 3/1.

Menno van Duuren


Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.