Leiden heeft moeite met koppelingswet

| Redactie

De kans dat een universiteit te maken krijgt met studenten die illegaal in Nederland verblijven, is klein. Maar als het zich voordoet, hoeft een illegale student de toegang niet geweigerd te worden. Dat zegt althans de Universiteit Leiden. Minister Hermans heeft inmiddels een `persoonlijk onderhoud' met rector-magnificus Wagenaar van de Leidse universiteit gehad, zei hij deze week in de Tweede Kam

De kans dat een universiteit te maken krijgt met studenten die illegaal in Nederland verblijven, is klein. Maar als het zich voordoet, hoeft een illegale student de toegang niet geweigerd te worden. Dat zegt althans

de Universiteit Leiden.

Minister Hermans heeft inmiddels een `persoonlijk onderhoud' met rector-magnificus Wagenaar van de Leidse universiteit gehad, zei hij deze week in de Tweede Kamer. Hem is verzekerd dat de universiteit zich aan de zogeheten Koppelingswet zal houden. Eerder had Wagenaar laten weten dat zijn universiteit grote moeite heeft met de wet.

De universiteiten hebben al eerder bezwaren geuit tegen de Koppelingswet. Die wet is sinds 1 juli jongstleden van kracht en maakt het illegaal in Nederland verblijvende buitenlanders moeilijk gebruik te maken van voorzieningen als onderwijs en gezondheidszorg.

Universiteiten moeten op grond van deze wet controleren of een buitenlandse student legaal in Nederland is. Is dat niet het geval, dan moeten zij hem uitschrijven. 'Maar wij voelen er niets voor een verlengstuk van de immigratiedienst te worden', zegt een woordvoerder van de vereniging van universiteiten, de VSNU.

Ook na het gesprek met Hermans blijft Leiden erbij dat ze studenten niet graag weigert op grond van hun verblijfstatus. Ze denkt de Koppelingswet niet te hoeven overtreden. 'Maar we gaan nog niet verklappen welk konijn we uit de hoge hoed toveren als dat nodig blijkt', aldus een woordvoerder. Rector Wagenaar verwijst naar de Tweede Wereldoorlog om uit te leggen waar de 'grote gevoeligheid, juist op het terrein van de academische vrijheden' vandaan komt. Leiden was destijds de eerste universiteit die in verzet kwam tegen de uitsluiting van joodse hoogleraren.

De andere universiteiten verzetten zich niet langer tegen de Koppelingswet, nu die is aangenomen. Zij geven buitenlanders nog tot 1 februari de tijd om geldige papieren te laten zien.

HOP

Stay tuned

Sign up for our weekly newsletter.