Ik begrijp ook niet wat men met een uitsluiting had willen bereiken. Onze spelers schitteren het hele seizoen al op de Europese velden, dus daar kan het niet om zijn gegaan. Nee, het zal wel zijn geweest vanwege onze supporters. Die mochten zeker niet zien hoe de Engelsen de stranden van Zuid-Frankrijk etnisch zuiverden. Zoals de huisarts niet wil dat zijn patiënten er getuige van zijn dat hij zelf, privé, rookt als een ketter. Mensen, laten we elkaar geen mietjes noemen. Etnisch zuiveren doen we allemaal. Het ene land met getto's, het andere met zwarte scholen.
De Nigerianen waren ook bijna uitgesloten. Want hun leider Abacha was zo'n vreselijke dictator die politieke tegenstanders opsloot en de doodstraf liet voltrekken. (Dat doen ze in de andere deelnemende landen blijkbaar niet!) De boycot mislukte, en wat gebeurt er? Nog voor de eerste aftrap gaat Abacha dood, en voor elk doelpunt dat Nigeria sindsdien scoorde zijn er 20 politieke gevangenen vrijgelaten. En weet u hoe Abacha aan z'n eind kwam? Hij zag de oefeninterland Nederland - Nigeria en kreeg spontaan een hartaanval. Zo zie je maar: sport kan heel goed gebruikt worden voor politieke doeleinden, maar dan is het sportveld de beste plek om het geschil uit te vechten.
Het voetbalveld is de enige plek waarop iemand Kluivert de waarheid heeft gezegd. Of denk terug aan de Spelen van 1936: een zwarte Amerikaan die in het hol van de nazi's viermaal goud verovert. Dat was een grotere aanslag op de Germaanse Übermenschgedachte dan ooit met een boycot bewerkstelligd had kunnen worden. Iedere Duitse soldaat deed het daarna in z'n broek toen hij hoorde dat de Amerikanen zich met de oorlog gingen bemoeien.
De strijd uitvechten op het sportveld, dat heeft onze grote voorkeur. We laten de fundamentalistische moslims, de Duitse Kroatenvriendjes en de Amerikaanse imperialisten alle hoeken van het speelveld zien. Maar aangezien de internationale voetbalgemeenschap de Albanezen niet tot het wk heeft toegelaten, rest ons geen andere mogelijkheid dan deze tegenstander met traditionele middelen te bestrijden.