Bestuurscrisis
In Univers ook het bericht dat de gemiddelde student in Tilburg 22 uur kwijt is aan zijn studie (colleges, tentamens en zelfstudie). Dat blijkt uit eigen onderzoek van het weekblad, dat een half jaar lang twintig studenten van de faculteiten letteren, economie, rechten en sociale wetenschappen een studiedagboek liet bijhouden. Tien van de twintig studenten lukt het ook nog met deze parttime-studieweek de voorgeschreven 42 studiepunten of meer te halen.
Keuzevrijheid
Over studenten gesproken. Het Utrechts Universiteitsblad meldt dat ruim negentig procent van de Utrechtse studenten gaat studeren uit interesse, méér dan vanuit arbeidsmarktoverwegingen. Traditionele onderwijsvormen als hoor-en werkcolleges worden belangrijker gevonden dan vernieuwingen zoals computer-ondersteund onderwijs (COO). Uit een enquête blijkt dat studenten van faculteiten waar dit COO al een plek heeft gevonden, zich maar matig enthousiast tonen. De gemiddelde alfa- en gammastudent besteedt tussen de 24 en 31 uur aan zijn studie, bij natuurwetenschappen en medicijnen wordt de veertig studieuur echter gemakkelijk gehaald. De meeste studenten vinden ook dat er verschillen moeten blijven tussen wo en hbo, al wil men wel graag cursussen aan het hbo blijven volgen. Het gros is trouwens ook voorstander van excellente studietracés en vindt het einde van het eerste jaar (de propedeuse) een goed moment om te selecteren. In het vierde studiejaar zou veel keuzevrijheid gegeven moeten worden.
Verder in het blad een uitgebreid verhaal over de gemeentelijke plannen voor een supersnelle (luxe) busverbinding tussen het Centraal Station en de Uithof, het universiteitscomplex in het voormalige groen buiten de stad, richting De Bilt.
Eurandom
De TU Eindhoven wordt waarschijnlijk de vestigingsplaats van het nieuwe internationaal onderzoeksinstituut voor stochastische wiskunde, Eurandom. Twente niet, Eindhoven wel. Bij de faculteit Wiskunde verwacht men dat computersimulatie en kwaliteitszorg belangrijke domeinen zullen worden voor stochastici. Weekblad Cursor meldt dat de TUE van plan is de komende jaren ongeveer vijf miljoen te steken in het nieuwe instituut. Geld is er ook van NWO: één miljoen startsubsidie. Mogelijk komt er via het Stimulusprogramma eveneens een miljoen beschikbaar. De gemeente Eindhoven en de provincie Noord-Brabant stoppen waarschijnlijk drie ton in het instituut, het bedrijfsleven drie miljoen, plus een miljoen van hard- en softwareleveranciers. Zo is in totaal ongeveer tien miljoen beschikbaar om het instituut op te tuigen.
Verder in Cursor de duizendste technologisch ontwerper, die op 23 september in Eindhoven, alwaar hij studeerde zijn bul kreeg. De tweejarige tweedefase-opleidingen voor ingenieurs worden verzorgd door de drie tu's. Zestig procent van de cursisten studeert in Eindhoven, aldus Cursor, dat ook nog meldt dat de homepage van de TUE voortaan minder bytes telt. Het inlezen van de pagina kost nu 'slechts' 16kB, dat was circa 80kB.
Nekkramp
In Delta, het weekblad van de TU Delft, het schokkende bericht op de voorpagina dat een student werktuigbouwkunde is overleden aan hersenvliesontsteking. Het slachtoffer liep de besmettelijke ziekte op tijdens de kennismakingsdagen van studentenvereniging Virgiel. De eerstejaars sliepen in het weekend gezamenlijk op de sociëteit. Het bestuur van Virgiel krijgt alle lof toegezwaaid voor de wijze waarop het reageerde nadat het geval van nekkramp was ontdekt. Zo werden alle studenten die contact met de overleden collega hadden gehad, opgespoord en voorzien van antibiotica. Toch willen alle studentenverenigingen, de tu en de studentenartsen op basis van de nu opgedane ervaringen, vaststellen hoe in de toekomst in dit soort gevallen dient te worden gehandeld.
Interessant zijn ook de Delftse schermutselingen rond de zogenaamde clustering, in het kader van de nieuwe bestuursstructuur. Het CvB opteert voor vijf blokken: Delft School of Management (Technische Bestuurskunde en Wijsbegeerte en Technische Maatschappijwetenschappen); Civil Engineering (Civiele Techniek en Geodesie); Constructive Engineering (Werktuigbouwkunde, Maritieme Techniek, Industrieel Ontwerpen en Lucht-en Ruimtevaarttechniek); Architecture and Urban Planning (o.a. Bouwkunde en Geodesie) en Applied Sciences and Engineering (Wiskunde, Informatica, Elektrotechniek, Natuurkunde, Scheikunde, Materiaalkunde, Aardwetenschappen).
De commissie-Dirken denkt aan zeven opleidingsclusters: Wijsbegeerte en Technische Maatschappijwetenschappen samen met Technische Bestuurskunde; Civiele Techniek samen met Geodesie; Industrieel Ontwerpen samen met Lucht-en Ruimtevaart; Bouwkunde samen met het Onderzoekinstituut Technische Bestuurskunde; Scheikundige Technologie en Materiaalkunde samen met Technische Aardwetenschappen en het IRI; Elektrotechniek samen met Wiskunde, Informatica, Natuurkunde en Dimes. Verder wil de commissie niet gaan, omdat de clusters anders te groot zouden worden en daardoor moeilijk te besturen.